Buď v obraze #125: Bybit se kompletně zotavil z hacku, CryptoPunk #3100 ztratil miliony dolarů
Druhý dubnový týden sice nepřinesl žádné převratné novinky, ale i tak se objevily zajímavé události. Web3 scéna čelí výzvám – počet aktivních vývojářů klesl o téměř 40 % za poslední rok, což ukazuje, že se pozornost přesunula spíše k spekulacím než k budování skutečných produktů. Pozitivní zpráva souvisí s burzou Bybit, kdy po únorovém hacku úspěšně obnovila důvěru a stabilizovala svůj tržní podíl. A v neposlední řadě je pak zajímavá zpráva o prodeji vzácného CryptoPunka s obrovskou ztrátou – anonymní sběratel přišel o 10 milionů dolarů. Přečtěte si více v aktuálním přehledu!
Web3 ztrácí vývojáře, za rok jich zmizelo až 40 %
Web3 scéna zažívá výrazný úbytek aktivních vývojářů – během jediného roku jich ubylo téměř 40 %. Zatímco v březnu 2024 se na open-source projektech podílelo přes 12 tisíc vývojářů, letos je to už jen okolo 7 600. Podle Binjiho Pandeho z Optimism to jasně ukazuje, že pozornost se přesunula od budování technologií ke spekulacím. Apeluje na to, aby se vývoj vrátil zpátky – nejen psát kód, ale tvořit produkty, které mají reálný dopad. Místo toho dnes v kryptosvětě dominují memecoiny, které lákají pozornost a tedy i peníze. Pande dodává, že krypto sice ušlo dlouhou cestu, ale možná vedla špatným směrem. Podle něj je nejvyšší čas vrátit se k základům a znovu lidem ukázat, proč má Web3 budoucnost – a proč by měl znovu působit futuristicky.
Bybit se zotavil z hacku a vrací se na vrchol
Burza Bybit, po únorovém hacku, kdy přišla o více než 1,4 miliardy dolarů, se úspěšně vrátila na předchozí úroveň podílu na trhu – přes 7 %. Tento incident, který zůstává největším hackem v historii kryptoměn, spustil spekulace o tom, jak i největší burzy mohou být zranitelné. Hack se odehrál za účasti Lazarus Group, pravděpodobně napojené na KLDR, která prostřednictvím decentralizovaného protokolu THORChain vyprala ukradené prostředky. Přestože Bybit čelil masivní ztrátě, podle reportu firmy Block Scholes se burze podařilo stabilizovat podíl na trhu díky rychlé obnově důvěry a zlepšené likviditě.
Prodej vzácného CryptoPunka přinesl sběrateli ztrátu 10 milionů dolarů
Anonymní sběratel utrpěl ztrátu 10 milionů dolarů po prodeji jednoho z nejvzácnějších CryptoPunků, tzv. Punk #3100. Tento Alien Punk, který byl prodán za 4 000 ETH (přibližně 6,07 milionu dolarů), byl původně zakoupen za 4 500 ETH, což v minulém roce (době nákupu) odpovídalo hodnotě přes 16 milionů dolarů. S poklesem ceny Etheru o 57 % během posledního roku došlo k potenciální obrovské ztrátě. I přes svou vzácnost se CryptoPunks, a zejména varianty jako Alien Punks, nevyhnuly poklesu trhu. Ceny této kolekce klesly o více než 40 % a aktuální floor price je 71 031 dolarů, což je výrazný pokles oproti historickému maximu 400 000 dolarů v roce 2021.