NodeMonkes: Ordinals projekt, který rozvířil vody ve světě Web3
NFT kolekce NodeMonkes, která byla vymintována v průběhu prosince, vzbudila ve světě Web3 velkou pozornost. NodeMonkes nejsou typickými NFTs, jaké známe, jejichž zápis v blockchainu neobsahuje metadata vč. samotného obrázku a místo toho odkazuje na externí decentralizovanou databázi, avšak jedná se o tzv. Ordinals, které obsahují obrázky a metadata navázané přímo na fragmenty Bitcoinu v rámci blockchainové transakce.
Atraktivitě projektu přidává také brzké zapsání do blockchainu, které proběhlo již v únoru 2023. Jestli jste již slyšeli o Ordinals, tak možná víte, že výše inscription, tedy unikátního čísla reprezentující pořadí, ve kterém bylo NFT zapsáno do blockchainu, ovlivňuje často jeho hodnotu. NFTs s nižším inscription totiž často dosahují vyšší hodnoty. Ačkoliv byla kolekce připravena ke spuštění již v březnu, její tvůrci byli trpěliví a chytře využili technologického vzestupu Ordinals prostředí a spustili svůj projekt až v prosinci 2023, kdy Ordinals ekosystém dosahoval mnohem vyšších kvalit. Díky tomu tvoří NodeMonkes oficiálně první NFT kolekci s 10 000 kusy na Bitcoinu.
NodeMonkes definuje jednoduchý, avšak unikátní vizuální jazyk vytvořen ve stylu pixel art. Kromě hlavní kolekce vznikla současně i kolekce NodeMonkes Honoraries představující sérii NFTs vytvořených na míru. Ty reprezentují a vychází z vizuálních identit vybraných Web3 postav zahrnující zakladatele projektů, obchodníky, umělce či influencery, jakožto forma uznání a jistě i marketingu, neboť tyto osobnosti často sdíleli jimi inspirovaná díla prostřednictvím platformy X.
Thank you for your patience with regard to honoraries; we will send out those we still hold after the auction claim. pic.twitter.com/hShspJpvKN
— NodeMonkes ◉ (@nodemonkes) January 3, 2024
Již od začátku však kolekce čelila kontroverzi kvůli původnímu tvrzení o bezplatné ceně mintu a následným změnám ve fundraisingu, což způsobilo frustraci komunity. Forma mintu totiž nakonec nebyla stanovena formou free mintu, ačkoliv projekt dříve tuto možnost upřednostňoval a údajně i odmítl investici od VCs ve výše 5 milionu dolarů, avšak formou dutch auction (forma aukce se stanovenou stropní cenou, která postupem času klesá až do vyprodání). Ta začínala na částce 0,21 BTC (~9 000 $) a postupně vyklesala až k částce 0,03 BTC (~1 350 $), která byla ve finále stanovená jako minimální cena mintu.
This is why we can’t have nice thingshttps://t.co/gT1i0QKF4chttps://t.co/gT1i0QKF4c
— Mint or Skip (@mintorskip) December 11, 2023
Rovněž došlo i k hacku Discord serveru, který ztížil budování komunity a důvěryhodnost celého projektu. I přesto se však kolekce dostalo vysoké popularity a růstu floor price. Kolekce zaznamenala silný růst i poté, co jedno z nejvzácnějších NFTs zakoupil sběratel Gordon Goner, spoluzakladatel studia Yuga Labs. To se odrazilo také na hodnotě kolekce, kdy floor price dosáhla téměř 0,3 BTC floor price (~14 000 $). V současné době se floor price kolekce pohybuje kolem 0,175 BTC (~8 000 $). Odkaz na kolekci zde.