Degenheim
Degenheim je první velký úspěšný komerční projekt v NFT, jehož zakladatelem je Slovák. Je jím Milan Peschl – vývojář, podnikatel a spoluzakladatel technologického startupu. Věnoval se boji proti kryptografickým podvodům, pomáhal vyvíjet hry a také pracoval pro stát v evropských projektech digitalizace.
Projekt Degenheim postavil na nohy ve spolupráci se svým domácím týmem, který doplnil o poradce z populárního Project Godjira. Degenheim slibuje herní zábavu na způsob her Diablo, Hades, Path of Exile, Lost Ark nebo World of Warcraft, ale každý předmět v této hře může být tokenizován jako NFT. Podle trailerů se můžeme těšit na otevřený svět, ve kterém se budou moci realizovat nejen ti, kteří jsou držiteli kolekce, ale také ti, kteří dnes o hře ještě nic nevědí.
Kromě Milana je v projektu dalších minimálně deset Slováků, kteří jsou součástí jádra týmu nebo projektu pomáhají vyrůst v NFT prostoru. Developerský tým spojuje své bohaté zkušenosti z firem jako Electronic Arts Sports, Lego, Google nebo BMW.
Extrémně úspěšná aukce
Zkušení členové týmu vybudovali projekt z nuly, bez jakýchkoli nákladů na marketing nebo PR. Postupně navázali spolupráce s velkými projekty včetně Cyberkongz, Neo Tokyo, OpenDao či Llamaverse, díky čemuž se staly důvěryhodnými i přesto, že podmínky na trhu novým projektům v současné době téměř nepřejí. Podařilo se jim vybudovat silný účet na Twitteru a zároveň Discord komunitu, která byla ochotna zůstat u projektu dlouhé měsíce, zatímco developeři a grafici připravovali potřebné podklady.
Vše vyvrcholilo v říjnu 2022 velkolepou aukcí Degenheim Degensis, během níž dal tým do prodeje 250 kusů speciálních „legendárních“ NFT. Aukce, která probíhala na oficiální stránce projektu, zaznamenala obrovský úspěch a zabila dvě mouchy jednou ranou.
Díky velkému zájmu přitáhla obrovskou pozornost a zároveň se týmu podařilo vybrat obrovskou sumu peněz. 250 nejštědřejších lidí rozhodlo o finální ceně 3,6 ETH za jeden token, což v absolutní hodnotě činilo asi 5 tisíc dolarů. Tým se nakonec rozhodl cenu snížit na 2,5 ETH a expresně tak vybral 625 ETH. Zbytek kolekce s celkovým počtem 7777 vyprodali ve druhé polovině října 2022 za cenu 0,08 ETH. Prodej sice provázely technické problémy, přesto trvalo jen něco přes půl hodiny, než byla kolekce dostupná jen na sekundárních trzích.
Zajímavostí je, že Degenheim dává svým držitelům všechna licenční práva, díky čemuž budou moci profilové obrázky používat například i v komerční sféře. Podobným způsobem fungují například i Bored Apes Yacht Club, které „Každý držitel má zároveň práva na duševní vlastnictví, a to včetně práv komerčního použití na své NFT. Může jej upravovat, vylepšovat nebo jej využívat k soutěžení s ostatními,“ upozorňují na oficiální stránce.
Ambiciózní budoucnost
Podle zakladatele Milana je už dnes o projekt na trhu velký zájem. Není mnoho herních NFT, kterým se podaří za krátkou chvíli vysbírat miliony dolarů použitelných na další vývoj. Pro investory je to signál, že má smysl se o toto odvětví zajímat do hloubky. Problémem dosud byla zejména neudržitelnost projektů v dlouhodobém horizontu, protože jim chyběly principy, které by motivovaly hráče pokračovat. Degenheim však má ambici umožnit hráčům vydělávat během zabíjení různých bossů nebo plnění úkolů. Umožní vylepšení a tokenizuje předměty, se kterými bude možné obchodovat.
Myslí i na ty, kteří chtějí být součástí ekosystému, ale nemají čas hrát hru. Své postavy budou moci posílat na různé automatizované mise, získávat zdroje a používat je pro svůj další prospěch. Ti nejlepší najdou po každé sezóně svá jména v Síni slávy.
Princip Play to Earn her je ve světě sice oblíbený, ale zatím žádná hra nevydržela příliš dlouho, jelikož hráči se orientovali v první řadě na profit. Degenheim chce toto myšlení hráčů otočit ve svůj prospěch a vytvořit dlouhodobě udržitelný model, který by měl spočívat v náročnosti hry. K ziskům se tak dostanou jen ti, kteří si je skutečně zaslouží, případně budou pro projekt přínosem.
Potenciál v inovativním přístupu vidí zřejmě i investoři, s nimiž je Degenheim v kontaktu. Momentálně usilují o dlouhodobé financování podniku soukromými investory formou zvýšení základního kapitálu nebo odkoupení obchodního podílu s cílem stabilizovat a expandovat. Dokonce mají podle zakladatele Milana zájem podívat se do Sillicon Valley. Čeká je tam však ještě dlouhá cesta budování silné komunity a šíření povědomí.
Jak to však už v NFT světě bývá, začátky jsou velmi obtížné a každý správný investor chce být u těch nejúspěšnějších projektů od jeho vzniku. I proto my jako Slováci a Češi k Degenheimu vzhlížíme a držíme mu palce, protože nás reprezentuje, jak nejlépe umí.