Průvodce NFT

V NFT Space jsme připravili jednoduchého průvodce pro všechny, kteří se chtějí v NFT orientovat. K pochopení našeho průvodce nepotřebujete žádné základy, jen otevřenou mysl a ochotu učit se. Pojďme na to!

01

O NFT

Jedná se o velmi mladou technologii, která sice může být obtížně pochopitelná, ale stojí za pozornost veřejnosti. Dříve nebo později se všichni setkají jak s Web 3, tak s metaverse. Již dnes má NFT široké uplatnění v technologiích, financích, módě, sportu a umění, ale jeho potenciál poroste zejména s počtem uživatelů, kteří si k němu najdou cestu a pochopí jeho principy. NFT (non-fungible token) je jedinečná datová jednotka v blockchainu, kterou lze spojit s digitálními (obraz, zvuk) a fyzickými objekty (vstupenka, oblečení). Poskytuje nezpochybnitelný důkaz vlastnictví.

NFT umožňuje jednotlivcům vytvářet, nakupovat a prodávat předměty snadno ověřitelným způsobem pomocí technologie blockchain. S autorskými právy na jednotlivá díla a předměty je to trochu složitější. Pouze ve velmi vzácných případech si uživatel s tokenem koupí také komerční práva k duševnímu vlastnictví.

Víme, že máte v hlavě mnoho otázek, ale buďte si jisti, že vám na všechny odpovíme. V následujících článcích vám krok za krokem vysvětlíme vše od základních pojmů přes průvodce nákupem až po legislativní rámec.

Základní NFT pojmy

Co je blockchain

  • Účetní kniha všech kryptoměnových transakcí provedených uživateli.
  • Decentralizovaná databáze, která ukládá transakce provedené uživateli bez možnosti neoprávněného zásahu.

Blockchain se skládá ze dvou druhů záznamů – transakcí a bloků a jeho bezpečnost spočívá právě ve vzájemné kontrole prostřednictvím výpočetní techniky. Transakce jsou data, která uživatelé zadávají do databáze. Bloky vytvářejí například v kryptoměně Bitcoin těžaři pomocí speciálního softwaru nebo hardwaru, kteří ověřují, kdy a jak byly transakce přidány do databáze. Platná transakce je taková, která má správný elektronický podpis a je připojena k peněžence majitele. Těžaři tato data ověřují v databázích, protože za správné vytvoření bloků dostávají odměnu ve formě transakčních poplatků. Tyto poplatky se platí za každou správně potvrzenou transakci. Blockchain nikdo nevlastní, je distribuován v síti všech počítačů, které ho používají.

Je důležité zmínit, že konsensuální algoritmus využívající těžaře se nazývá Proof of Work (poskytuje důkaz na základě vykonané práce). Alternativou k tomuto mechanismu je mechanismus Proof of Stake, který nově používá druhá největší kryptoměna Ethereum. V tomto případě jsou těžaři nahrazeni validátory, kteří uzamknou (zastaví) určité své tokeny jako zálohu a získají tak právo ověřovat transakce. Za tuto validaci dostávají transakční poplatky.

Proces vytváření nových bloků funguje na základě mechanismu, kterého se mohou účastnit všichni validátoři. Validátor, který vytvoří nový blok, je vybrán pseudonáhodně algoritmem. Šance na výběr se lineárně zvyšuje s počtem uzamčených žetonů. Pokud validátor validuje nesprávné transakce, přijde o peníze z vkladu. Jako důkaz vaší schopnosti pomoci zabezpečit síť zde tedy místo energie investujete samotnou digitální měnu. PoS je výrazně ekologičtější a efektivnější metoda než PoW, ale neposkytuje vratnou neměnitelnost, která je největší výhodou PoW. Změna minulých záznamů pomocí PoW by stála obrovské množství peněz, i kdyby někdo ovládal 100 procent těžebních strojů v síti. Pokud se však všichni aktéři v systému PoS dohodnou, mohou minulost přepsat bez jakýchkoli nákladů. Jedná se pouze o hypotetickou situaci, která však ukazuje rozdíl mezi PoW a PoS.

Existují i jiné mechanismy konsensu, například Proof of Activity, s nímž přišel tvůrce Litecoinu. Jedná se o kombinaci PoW a PoS. Těžaři vytvářejí překlad bloku, nikoli nový blok. Algoritmus se pak chová podle šablony PoS, tj. vybere validátora, který bloky validuje. Ostatní mechanismy jsou mnohem méně rozšířené.

Přestože blockchain zpopularizovaly především kryptoměny nebo NFT, jedná se o decentralizovanou technologii, která je použitelná i na státní nebo podnikové úrovni.

Co je NFT

Nezaměnitelný token (z anglického Non Fungible Token) lze definovat jako jednotku dat, která je zapsána a ověřena v digitální databázi blockchainu. Každá digitální položka je jedinečná a je reprezentována specifickým tokenem, který může mít název, hodnotu a grafickou podobu. Vlastníci tohoto digitálního aktiva mohou prokázat, že jsou jeho vlastníky. K zajištění autorství digitálních výtvorů se používá technologie NFT. Každé dílo (např. obrázek, zvuk) má v databázi „odkaz“, což je podstatný rozdíl v porovnání s kryptoměnami.

Často se pro vysvětlení nezaměnitelnosti používá srovnání s jednotkou Bitcoin. 1 Bitcoin se vždy bude rovnat 1 Bitcoinu v jiné peněžence a je jedno, který ze všech Bitcoinů vlastním, v případě NFT je každý token reprezentován jedinečnými vlastnostmi, které nelze vyměnit za jiné. Nejsou také dělitelné jako běžné peníze, kdy můžete vyměnit 1 euro za dvě mince v hodnotě 50 centů.

Typy NFT se mohou lišit a liší se také svou využitelností v rámci Webu 3 a metaverse. V tomto tutoriálu se blíže podíváme na typy NFT a na důvody a motivace, proč investoři kupují a drží ve svých peněženkách nevyměnitelné tokeny.

Web3 a Web 3.0

Hned na začátku je třeba objasnit, že mezi Webem 3.0 a Web3 je rozdíl, protože mnoho lidí si stále myslí, že jde o totožné pojmy.

Web 3.0 je dalším vývojovým stupněm internetu nebo novou generací webu. Jedná se o další etapu vývoje webu, včetně jeho architektury a aplikací. Představuje ji interaktivita, přizpůsobení a personalizace aplikací, částečná umělá inteligence webu a sdílené aplikace. Právě „spustitelnost“ je jádrem Webu 3.0. Je také rozšířením World Wide Webu, který používá standardy stanovené konsorciem World Wide Web Consortium (W3C). Jejím cílem je učinit internet chytřejším, pokud jde o informace. Měl by fungovat souběžně s technologicky vyspělým webem 2.0, který je, zejména pokud jde o správu dat, centralizovaný a spravovaný velkými technologickými společnostmi, jako jsou Google, Apple nebo Facebook.

Web3 je decentralizovaný a otevřený web založený na technologii blockchain. Základní myšlenkou Web3, se kterou v roce 2014 přišel spoluzakladatel společnosti Ethereum Gavin Wood, je vytvořit decentralizovanou verzi internetu tím, že odstraní dominantní postavení centralizované moci gigantů Webu 2.0, jako jsou Amazon a Facebook. Jeho cílem bylo předat kontrolu do rukou uživatelů pomocí technologie blockchain, decentralizovaného úložiště a vlastních identit. Princip Web3 spočívá v tom, že uživatelé by měli mít rozhodující slovo v tom, kdo bude mít přístup k určitým typům dat. To umožňují kryptoměnové peněženky, jako je MetaMask, kam uživatelé ukládají soukromé a veřejné klíče ke všem svým datům a identitám. O těchto peněženkách si povíme více později.

Ve Web3 se počítá také s použitelností nezaměnitelných tokenů a s implementací metaverse. Odpůrci a skeptici Web3 argumentují nedostatkem obsahových a ekonomických předpisů. V případě stále četných podvodů na investorech je stále velmi obtížné vypátrat a potrestat viníky.

Největší rozdíl mezi Web 3.0 a Web3 je v pojetí ukládání dat. Cíl je však společný – vytvořit „lepší“ verzi internetu tím, že uživatelé budou mít kontrolu nad svými daty. Hlavní rozdíl spočívá v přístupu k dosažení tohoto cíle. Zatímco v sémantickém Webu 3.0 jsou data uložena v „podech“, Web3 využívá decentralizované technologie.

Co je metaverse

Definice metaverse není dosud ustálená; často se liší podle toho, jak se na danou problematiku díváme. Nejjednodušeji si lze jako metaverse představit jako virtuální realitu, kde jsou lidé reprezentováni avatary, kteří mají možnost komunikovat s jinými avatary připojenými ve stejnou dobu do stejného prostoru.

Podnikatel, investor a autor úspěšné knihy o metaverse Matthew Ball definuje tento pojem takto: „Metaverse je masivně rozšířená a interoperabilní síť 3D virtuálních světů, vykreslovaných v reálném čase, v nichž může synchronně a trvale žít neomezený počet uživatelů s individuálním pocitem přítomnosti a kontinuity dat. Tyto údaje zahrnují identitu, historii, oprávnění, objekty, komunikaci a platby.“ Interoperabilita je schopnost různých systémů vzájemně komunikovat a poskytovat služby nejen na technické úrovni, ale také v rámci sociálních interakcí.

Přímé využití výše zmíněných technologií blockchain, Web 3.0 a NFT dává ještě větší smysl ve světě metaverse, kde je každá interakce reprezentována datovou jednotkou, o jejíž pravosti není pochyb.

Co je DAO

Decentralizovaná autonomní organizace v blockchainu. Zjednodušeně si ji můžeme představit jako společnost, která nemá žádné řídicí struktury, protože každý člen zapojený do této organizace má stejnou rozhodovací pravomoc. Pokud DAO plní svou funkci správně, je transparentní a plně autonomní. Kritická rozhodnutí o budoucnosti projektu (např. technická zlepšení, přidělení finančních prostředků) se v organizaci přijímají hlasováním. V těchto organizacích mohou členové podávat vlastní návrhy na budoucí operace na základě inteligentních smluv, tzv. smart contracts, které tvoří základní rámec pro fungování DAO. Smart contracty jsou veřejné, ověřitelné a kontrolovatelné. Nejčastěji se k nim lze připojit zakoupením tokenu (kryptoměny nebo NFT).

Co jsou smart contracty (chytré smlouvy)

Přestože je technologie blockchain stará více než deset let, teprve nástup a rozmach kryptoměny Ethereum otevřel brány smart contractům, které umožňují propojení s digitálními aktivy. Smart contracty potvrzují jedinečnost těchto aktiv, ověřují jejich pravost a lze je sledovat. Smart contracty lze použít prakticky na cokoli digitálního od umění přes vstupenky nebo digitální přístup až po oblečení pro avatary v metaverse.

  • Smart contracty využívají kryptografii, aby nikdo nemohl záznamy měnit.
  • Jsou transparentní, každý člověk si může tyto smart contracty přečíst v blockchainu a zjistit, k čemu slouží.
  • Jsou přesné, nezpochybnitelné a bezpečné. Neovlivňuje je výklad právních předpisů ani změny v prostředí a neobejde je ani sebelepší právník.
  • Nepotřebují ke svému schválení třetí stranu, takže jsou rychlé a spolehlivé.

Důležité využití smart contractů je v oblasti DApps (decentralizovaných aplikací).

Jedná se o inteligentní digitální aplikace nebo programy založené na smlouvách, které běží na blockchainech mimo centralizované servery. Mohou fungovat podobně jako běžné mobilní aplikace a nabízet služby od her přes finanční aplikace až po sociální sítě. Jejich backendový kód běží v distribuovaných sítích peer-to-peer. Smart contract funguje jako soubor předem definovaných pravidel vynucených počítačovým kódem. Pokud jsou splněny určité podmínky, všechny uzly v síti provedou úkoly stanovené smlouvou. Jakmile je inteligentní smlouva jednou nasazena v blockchainu, je obtížné kód změnit nebo zničit. K interakci s DApps jsou zapotřebí peněženky jako Metamask, TrustWallet nebo Coinbase Wallet.

K interakci s aplikací DApp budete nejprve potřebovat kompatibilní rozšíření prohlížeče, například MetaMask, Trust Wallet nebo Coinvase Wallet.

Širší slovník pojmů

Gas fee – poplatky za transakce v blockchainu.
Fiat – hotovostní nebo bezhotovostní měna regulovaná státem, například euro nebo česká koruna.
KYC (Know Your Customer) – povinnost identifikovat se například pomocí průkazu totožnosti na konkrétní platformě.

02

NFT vs. kryptoměny

Nejprve stručná definice: kryptoměny jsou elektronická aktiva nebo digitální měny, jejichž technologie je založena na šifrování. Nemají hmatatelnou podobu, existují pouze jako kód v paměti. To je právě největší výhoda kryptoměn, protože státy a jejich zástupci nemohou zvýšit jejich množství v oběhu. Kryptoměny se získávají těžbou (komplikovaný výpočet a porovnávání výsledků ve složitém algoritmu) nebo validací v případě PoS. Hodnotu kryptoměn určuje trh; lidé je mohou kupovat a prodávat na centralizovaných i decentralizovaných burzách. Zejména vyspělé země přistupují k regulaci (zdanění) kryptoměn jako aktiva nebo platebního prostředku.

Lze je nakoupit za fiat měny (dolar, euro, česká koruna) a následně převést zpět pomocí známých směnáren kryptoměn. NFT jsou jedinečná a nenahraditelná aktiva, která se kupují za kryptoměny.

Rozdíl mezi NFT a kryptoměnou je ve slově fungible nebo nonfungible – v překladu zaměnitelný nebo nezaměnitelný. Tuto zaměnitelnost vysvětlíme na příkladu fiat měny. Pokud vás někdo požádá, abyste mu dali 100 korun z peněženky, a vy máte v peněžence deset těchto bankovek, nebudete přemýšlet, kterou z nich použít, protože všechny jsou vzájemně zaměnitelné. Kryptoměny jsou také zaměnitelné. Pokud máte na účtu 10 Etherů a chcete zaplatit 1 Ether, nezáleží na tom, který z těchto deseti Etherů použijete. Naproti tomu NFT jsou nezaměnitelné a nemají žádnou jinou identickou verzi. Mají specifické vlastnosti, které mají za následek, že tyto tokeny mají různé hodnoty.

Kde kryptoměny koupit?

Vzhledem k tomu, že nákup kryptoměn a zřízení kryptoměnové peněženky jsou předpokladem pro vlastnictví NFT, zmíníme se stručně o nejznámějších a nejdůvěryhodnějších burzách, jejichž prostřednictvím můžete bezpečně nakupovat kryptoměny za fiat. Na všech těchto platformách je vyžadován identifikační průkaz. Tento krok je na burzách známý jako KYC – know your customer. Toto ověřování v současné době vyžadují všechny regulační orgány. Je to také jeden z nejefektivnějších způsobů, jak mohou platformy chránit uživatele před hackery, manipulátory trhu a osobami, které perou špinavé peníze. Samozřejmě existují i burzy, které KYC nevyžadují, ale těm je lepší se vyhnout, protože v případě jakýchkoli problémů je mnohem obtížnější domoci se spravedlnost.

Coinbase

Coinbase je kryptoměnová burza, která umožňuje nakupovat nebo prodávat oblíbené kryptoměny za tradiční měny (USD, GBP nebo EUR). Coinbase nabízí více než 150 virtuálních měn v čele s kryptoměnami Bitcoin, Ethereum, Solana nebo Litecoin. Jedná se o uživatelsky velmi přívětivé webové stránky a aplikaci, které se velmi snadno používají.

Po registraci a ověření totožnosti mohou uživatelé posílat kryptoměny na Coinbase převodem SEPA (poplatek 1,49 %) nebo rychlým nákupem kryptoměn pomocí kreditní karty (poplatek 4 %). Do celkových nákladů se započítává i odchylka nákupní nebo prodejní ceny od střední sazby. Ta se pohybuje kolem 0,5 % až 1 %. Coinbase nepodporuje platby v českých korunách ani češtinu.

Zatímco Coinbase je platforma pro začátečníky s velmi intuitivním prostředím, Coinbase Pro je propracovanější. Umožňuje nakupovat a prodávat kryptoměny s extrémně nízkými poplatky v rozmezí od 0 do 0,6 %.

Binance

Binance je největší a nejrozšířenější burza. Jednou z hlavních výhod Binance je široká nabídka kryptoměn, se kterými lze obchodovat. V současné době jich podporuje více než 600. Je vhodnou platformou i pro nováčky, protože je k dispozici v mnoha jazycích včetně češtiny. Binance má o něco složitější uživatelské rozhraní, protože nabízí širokou škálu funkcí. Vklad hotovosti na burzu nebo nákup kryptoměn kreditní kartou je v tomto případě také zatížen poplatkem, který je však ve srovnání s Coinbase výrazně nižší. Jeho výše se čas od času mění v závislosti na poskytovateli platební brány nebo různých propagačních akcích. V průměru se poplatek pohybuje mezi 1 až 2 %.

Coinmate

Coinmate je první českou kryptoměnovou burzou fungující od roku 2014, v současné době se sídlem v České republice, ačkoli začínala v zahraničí. Zatímco fiat měnu v Kč je možné na burze uložit a poplatky jsou velmi nízké nebo nulové, Coinmate má vysoké náklady za odchylku nákupní nebo prodejní ceny od středního kurzu. Zároveň podporuje pouze osm hlavních kryptoměn. Podle recenzí je její používání ve srovnání s Coinbase o něco složitější.

03

Proč investoři kupují NFT?

To je asi nejzajímavější otázka celého článku, jejíž zodpovězení může i nováčkům objasnit nejen motivace investorů, ale i samotný princip nezaměnitelnosti tokenů a význam prokazování vlastnictví. Nakonec zdaleka nejde jen o nekonečný nákup a prodej obrázků a rychlý zisk, a to i proto, že téměř všechny komerční projekty vytvořené členy komunity končí v minusu. Je velmi nebezpečné nakupovat NFT s vidinou jistého zisku, neboť ani ti nejchytřejší nemají záruku, že o celou investici nepřijdou z minuty na minutu.

Proto jsou nejatraktivnější projekty, za nimiž stojí zkušení lidé, kteří jsou ve svém oboru populární, nebo velké společnosti, které mají ve světě Web 2.0 pevné základy. Později v části o bezpečnosti popíšeme, jak to může dopadnout, když se necháme zlákat vidinou zisku.

Investory nejčastěji dělíme do následujících skupin podle toho, jaký druh NFT preferují. Ti nejzkušenější mají ve svém portfoliu také tokeny s různými účely v rámci diverzifikace a rozšiřování svých obzorů.

Příznivci svobodných umění

NFT dává svobodu výtvarným umělcům (malířům, grafikům, ilustrátorům), ale také hudebníkům. Blockchain jim může do jisté míry nahradit vydavatele, výrobce nebo aukční síně, které jim dávají nevýhodné smlouvy a berou od nich vysoké provize. Jak již víme z definic, jedná se stejně tak i o kontakty, ale ty nejsou spravovány třetí stranou, která na nich může prosazovat své záměry. Umělci mohou razit NFT, volně je distribuovat prostřednictvím blockchainu a získávat licenční poplatky ze všech sekundárních prodejů svých děl z tzv. licenčních poplatků. Jedná se o autorské nebo licenční poplatky pro původního tvůrce díla. Tento poplatek platí obchodníci s NFT (většinou prodejci), když prodávají digitální sběratelské předměty na sekundárních trzích. Výši licenčního poplatku určuje původní tvůrce v době ražby projektu.

Tento koncept je pochopitelně atraktivní pro investory, kteří se chtějí podílet na vzniku nezávislého díla svého oblíbeného tvůrce. Chtějí podpořit jejich práci a chtějí o tom mít důkaz v podobě elektronického dokladu o vlastnictví, ale nechtějí dotovat vydavatele, výrobce nebo aukční síně, které si za své služby účtují desítky procent. Taková přímá finanční podpora umělce často nekončí zakoupením jednoho díla za určitou částku. Umělci často poskytují vlastníkům svých děl další výhody, například tím, že jim zdarma „pouštějí“ další svá díla.

Sběratelé

Hokejové karty, karty NBA a karty Pokémon jsou fyzické sběratelské předměty, které mají s NFT mnoho společného. Dnes není neobvyklé, že se nejvzácnější karty prodávají za miliony dolarů, a stejné je to i s nezaměnitelnými tokeny. Technologie NFT dává tvůrcům možnost vytvořit sbírku omezeného počtu žetonů, které budou mít v případě komerčního úspěchu projektu vysokou sběratelskou hodnotu.

Investoři

Jedná se o nejpočetnější skupinu lidí v NFT, kteří se neohlížejí pouze na uměleckou nebo sběratelskou hodnotu žetonů. Může je lákat rovněž potenciální rychlý zisk, který však nikdy není zaručen, protože se jedná o velmi volatilní trh, kde se cena často mění v řádu desetin až několika procent v řádu minut. V této kategorii jsou především projekty PFP (profilový obrázek) / Avatar, které pomáhají lidem ve Web 3 a NFT budovat digitální identitu. Pokud používají specifické profilové obrázky na sociálních sítích (nejčastěji Twitter a Discord), mohou se díky nim stát podobně rozpoznatelnými jako díky běžnému profilovému obrázku obličeje. PFP/Avatar také v některých případech poskytují výhody; držitelé si například mohou zakoupit oblečení nebo vstupenku na uzavřenou skupinovou akci s ostatními držiteli.

Hráči

NFT a herní sektor jsou stále více propojeny, existují dokonce hry, do kterých se mohou zapojit pouze držitelé určitého druhu tokenu. Princip a cíl hry se může lišit, například hráči obdrží žeton, který mohou vyměnit za herní nebo reálné předměty na specializovaném herním tržišti. Podobně jako dnes hráči sbírají různé předměty ve hrách, NFT jim umožňuje tyto předměty skutečně vlastnit jako tokeny a obchodovat s nimi v blockchainu. Právě v herním světě se projevují výše zmíněné vlastnosti žetonů. Pokud má někdo žeton se silnější útočnou zbraní, může mít ve hře výhodu oproti někomu se slabší zbraní a slabší zbrojí. Tyto vlastnosti odlišují jeden žeton od druhého a vedou k tomu, že při sbírce 10 000 kusů je možné všechny tyto kusy roztřídit podle vzácnosti.

Nadšenci

Skutečná hodnota NFT může spočívat nejen v jeho umělecké nebo sběratelské hodnotě, ale také v výhodách, které nabízí držitelům žetonů. Držitelé se často sdružují v uzavřených komunitách na Discordu, kde je podmínkou vstupu ověření, že uživatel je vlastníkem určitého typu NFT. Další výhodou může být například pasivní příjem ve formě tokenu – krpytoměna – který dostávají pouze držitelé tokenu.

Výše uvedené typy projektů NFT mohou nabízet různé kombinace výhod nebo účelů. Existují například avatar projekty zaměřené na design profilových fotografií s výhodami v podobě přístupu na různé akce, virtuální události, přístupu k exkluzivním kolekcím různých předmětů – nejčastěji oblečení, nebo umělecké projekty, které nabízejí přístup do uzavřených komunit sběratelů digitálního umění.

Obchodování s NFT

Obchodování s NFT je možné na tzv. sekundárních trzích, které sdružují konkrétní kolekce. Jejich úkolem je zajistit, aby se bezpečně obchodovalo pouze s oficiálními tokeny NFT, které jsou většinou označeny ověřovacím symbolem.

OpenSea

OpenSea je první a v současnosti největší platforma NFT na světě, která vznikla v roce 2017. Její zakladatelé sídlí v New Yorku. Umožňuje procházet, vytvářet, nakupovat a prodávat NFT nebo jiné sběratelské předměty v blockchainu. Jedná se o sekundární tržiště, kde lze na vlastních webových stránkách obchodovat s tokeny, které byly dříve vydány sběrateli. OpenSea také umožňuje jednotlivcům přímo vytvářet vlastní NFT prostřednictvím webových stránek. Tyto tokeny jsou pak sdruženy do společných kolekcí, které mají svou vlastní „minimální cenu“, tj. minimální hodnotu nejlevnějšího tokenu z celé kolekce, který je aktuálně k prodeji. NFT v kolekci se liší svými vlastnostmi a všechny jsou nezaměnitelné. OpenSea umožňuje obchodování s NFT v sítích Ethereum a Solana a NFT lze také nakupovat prostřednictvím fiat karty v bankomatu. Uživatelé platí obchodní poplatek ve výši 2,5 % platformě OpenSea a také poplatek autorovi sbírky, který se může pohybovat od 0 % do 10 %.

LooksRare

LooksRare vznikl na přelomu let 2021 a 2022 díky rozsáhlé a úspěšné kampani, která aktivním uživatelům OpenSea rozdávala odměny ve výši stovek, tisíců, nebo dokonce desetitisíců dolarů. Podle oficiálních stránek získali obchodníci a sběratelé na odměnách více než 1,3 miliardy dolarů. Je to další ze sekundárních tržišť, které se od OpenSea liší především tím, že při splnění určitých podmínek odměňuje uživatele vlastním tokenem $looks. Uživatelům také platí 2% poplatek za obchody s tímto tokenem. Podmínky, za kterých lze token získat, se mění podle situace na trhu. Autoři platformy různě zvýhodňují aktivnější investory a nejúspěšnější sbírky, ale v minulosti vytvořili podmínky pro manipulaci s trhem díky různým umělým převodům. Na rozdíl od OpenSea podporuje LooksRare pouze NFT v síti Ethereum.

X2Y2

Ze tří sekundárních tržišť je X2Y2 nejmladší, funguje od února 2022. Mezi uživateli si rychle získalo oblibu, protože jako první zavedlo velmi nízké poplatky za prodej nebo nákup, a to ve výši 0,5 %. Je zde také možnost nulových honorářů pro autory sbírek. Kupující a prodávající mohou autorům sbírek platit dobrovolný poplatek namísto pevného poplatku stanoveného autory sbírky. Podle některých odborníků je zrušení autorských poplatků pro umělce a autory nežádoucí. Zrušení licenčních poplatků může ohrozit budoucí udržitelnost projektů, pro které jsou důležitým zdrojem příjmů k jejich rozvoji. Projekty tak budou nuceny obracet se například na investice z kapitálových fondů, což může ohrozit decentralizaci a nezávislost jednotlivých projektů. X2Y2 upoutal pozornost obchodníků s NFT do té míry, že se stal sekundárním trhem s největším množstvím reinvestovaných kryptoměn v létě 2022. V současné době podporuje pouze síť Ethereum.

Magic Eden

Magic Eden je nejoblíbenější tržiště NFT na Solaně, blockchainu, který konkuruje Ethereu. Společnost v srpnu 2022 oznámila, že přejde na multichain a rozšíří svou nabídku o Ethereum, ale jejím primárním ekosystémem a hlavním blockchainem je Solana. V říjnu 2022 následovala platforma Magic Eden po vzoru X2Y2 volitelný model licenčních poplatků s tím, že si tento krok vynutily podmínky na trhu. Rovněž oznámili, že se vzdávají 2% poplatku za platformu a věnují prostředky na vývoj nástrojů pro vymáhání licenčních poplatků. Od ostatních se liší funkcí Lanuchpad, která umožňuje projektům, které projdou výběrovým řízením, prodávat všechny NFT z kolekce na oficiálních stránkách Magic Eden. Slouží tedy nejen jako sekundární, ale i jako primární tržiště.

SuperRare

SuperRare je sekundární trh s uměním, který je označován jako „Instagram meets Christie’s“. V překladu to znamená, že má uživatelům připomínat kombinaci sociální sítě a globálního aukčního domu, který obchoduje s uměním a uměleckými předměty. SuperRare uvádí digitální umělecká díla vytvořená předními umělci NFT a začínajícími tvůrci. Tržiště SuperRare původně začínalo jako centralizovaná platforma, která prověřovala umělce prostřednictvím svého hlavního týmu, ale v roce 2021 platforma představila svůj token pro správu $rare, čímž zahájila přechod na decentralizovanou autonomní organizaci (DAO) vedenou komunitou tvůrců a sběratelů.

Foundation

Foundation je decentralizovaná platforma, která zprostředkovává živé aukce nenahraditelných tokenů se zaměřením na digitální umělecká díla. V současné době podporuje NFT v síti Ethereum, které umožňuje vytvářet i přímo v rámci platformy. Nadace nabízí více možností obchodování. Mezi ně patří i tzv. aukce s výhradou. Aukce s rezervou znamená, že když někdo nabídne jako první na určitý NFT, spustí se 24hodinová aukce a vyhraje ten, kdo nabídne nejvyšší cenu.

Binance NFT Market

Binance NFT je platforma s nízkými poplatky ve výši 1 %, kde mohou uživatelé nakupovat a prodávat řadu položek NFT, ale pouze v síti BSC. Zaměřuje se zejména na herní NFT, ale obchoduje také s různými sběratelskými předměty, uměním, sportovními NFT a dalšími předměty v digitální podobě. Zajímavé je, že tržiště Binance NFT není k dispozici zákazníkům z USA, protože je přístupné pouze prostřednictvím hlavní platformy kryptoměn Binance. Velkou výhodou je přímé propojení s burzou, což znamená, že zejména začátečníci se nemusí starat o získání správné kryptoměny a její přesun do kryptopeněženky třetí strany. O NFT v síti BSC však zatím není takový zájem jako o ETH nebo SOL.

Digitální peněženky

Kryptopeněženka je počítačový program nebo fyzické zařízení, které umožňuje ukládat a přenášet digitální aktiva. Existují dva základní typy kryptopeněženek: softwarové a hardwarové. Pokud jde o výdaje a krátkodobé obchody, je horká peněženka tou správnou volbou. Pokud jde o kryptoměny i NFT, měli byste z bezpečnostních důvodů používat k ukládání svých nejcennějších digitálních aktiv hardwarovou peněženku. Existuje několik typů peněženek, přičemž nejzákladnější dělení je založeno na způsobu uložení soukromého klíče.

Custodial wallet

Jedná se o peněženku, ve které jsou soukromé klíče v držení třetí strany. Ta má plnou kontrolu nad finančními prostředky uživatele, který udělí povolení k odesílání nebo přijímání plateb. Mezi nejoblíbenější peněženky patří Free Wallet, Binance, BitMex nebo BitGo. V případě úschovných online kryptopeněženek jsou všechna citlivá data uživatelů uložena na úložištích, která teoreticky mohou být napadena útočníky, podvodníky a hackery. Z tohoto důvodu je úroveň zabezpečení v případě úschovných peněženek nižší, pokud nejsou zavedena bezpečnostní opatření. Výhodou peněženek se soukromými klíči třetích stran je jejich dostupnost a možnost zálohování nebo obnovy. Pokud ztratíte přístup k uschované peněžence, stačí požádat třetí stranu o obnovení.

Non-custodial wallet

Jedná se o typ blockchainové peněženky, která umožňuje majiteli být vlastní bankou. Uživatelé mají plnou kontrolu nad svými prostředky a souvisejícím soukromým klíčem. Nejdůležitějším rozdílem je v zabezpečení. V případě těchto peněženek zůstávají všechny informace u uživatele. Tím se snižuje riziko krádeže dat, pokud uživatel údaje někomu nesdělí nebo mu zařízení není odcizeno. Pokud ztratíte přístup k peněžence, je její obnovení velmi obtížné až nemožné. Tento typ peněženky je na trhu stále oblíbenější. Nejznámějšími příklady jsou Ledger Nano X nebo Trezor One.

Obnova probíhá prostřednictvím tzv. „seed phrase“. Jedná se o mnemotechnický kód složený z 12 až 24 slov, který se používá k obnovení kryptoměnové peněženky. Někdy se také nazývá záložní fráze, fráze pro obnovu nebo mnemotechnická fráze. Je základem většiny moderních peněženek. Uživatelé neukládají klíčovou frázi do svého počítače, neposílají ji nikomu prostřednictvím online aplikací a chatovacích robotů, nefotí ji do svého telefonu ani s ní jinak online nemanipulují. V opačném případě hrozí, že ji zachytí hackeři nebo podvodníci. Nejbezpečnější je mít tuto větu napsanou na papíře a uloženou na bezpečném místě v domácnosti. Existují také různá úložiště seed frází.

Software wallet (hot wallet)

Jedná se o aplikaci, kterou si uživatelé mohou stáhnout a nainstalovat do svého zařízení. Softwarové peněženky jsou pohodlnější a snadněji přístupné než hardwarové, protože jsou vždy připojeny k internetu. Tyto peněženky jsou však otevřenější útokům a dá se do nich snadněji nabourat. Proto jsou považovány za méně bezpečné. Specifickou vlastností těchto peněženek je, že k nim uživatelé mohou přistupovat z jakéhokoli zařízení, včetně stolních počítačů, notebooků, chytrých telefonů a tabletů. Stačí, aby měli k dispozici svoji seed frázi.

MetaMask

Metamask je rozšíření prohlížeče, které umožňuje interakci se smart contracty v síti Ethereum. Funguje jako most mezi prohlížečem uživatele a blockchainem. Uživatelé neukládají své soukromé klíče na jeho serverech. Místo toho je ukládají do svého počítače. To znamená, že pokud někdo získá přístup k vašemu heslu Metamask prostřednictvím hackingu nebo phishingu, nebude moci ukrást finanční prostředky bez přístupu k vašemu počítači. Jinými slovy je bezpečnější než většina ostatních typů peněženek, protože nevyžaduje, aby uživatelé svěřovali své peníze třetí straně. MetaMask je suverénně nejoblíbenější peněženkový software, a to díky své jednoduchosti, dostupnosti napříč zařízeními, integraci s burzami a weby NFT a podporu tisíců tokenů napříč různými blockchainy.

Coinbase Wallet

Coinbase Wallet je online peněženka, která uživatelům umožňuje ukládat jejich soukromé klíče do šifrovaného digitálního trezoru. Uživatel se nemusí obávat o bezpečnost, protože Coinbase používá několik vrstev zabezpečení, aby ochránila své uživatele před hackery a dalšími kyberzločinci. Coinbase je společnost pro výměnu digitálních aktiv se sídlem v San Francisku v Kalifornii.

Phantom

Blockchain Solana je jednou z nejžhavějších nových sítí a konkuruje Ethereu. V případě sítě Solana je bezpečnou a spolehlivou peněženkou Phantom, která slouží k výměně tokenů přímo z rozhraní peněženky. Uživatelům také umožňuje nakupovat a prodávat token $SOL a provádět interakce s NFT v síti Solana.

Hardware wallet (cold wallet)

Jedná se o fyzické zařízení, které je velmi podobné například USB flash disku, na který můžete ukládat soubory z počítače. Až na to, že v tomto případě ukládáte přístupové klíče k peněžence, na které jsou zabezpečené kryptoměny.

Protože tyto peněženky mohou být zcela izolovány od sítě, jsou klíče uložené v hardwarových peněženkách často považovány za mnohem bezpečnější než softwarové peněženky. Princip fungování je jednoduchý, stačí připojit cold wallet k vašemu stávajícímu softwaru, např. MetaMask. Rozdíl spočívá v tom, že když chce uživatel provést jakoukoli interakci nebo transakci na účtu propojeném s hardwarovou peněženkou, musí mít tuto peněženku fyzicky u sebe, protože na ní musí provést úkony k potvrzení vlastnictví, včetně zadání PIN kódu, který je zobrazen pouze na této hardwarové peněžence, a hesla. K obnovení zálohy v případě, že uživatel ztratí zařízení obsahující soukromý klíč, slouží fráze o 12 až 24 slovech.

Nejznámějšími výrobci jsou Trezor a Ledger. Nejoblíbenější hardwarovou peněženkou od společnosti Trezor je Trezor Model One a nejoblíbenější hardwarovou peněženkou od společnosti Ledger je Ledger Nano S Plus, přičemž starší verze nahradila model Nano S. Mezi dražší modely patří Trezor Model T a Ledger Nano X, které mají více funkcí.

Trezor

Peněženka Trezor je hardwarová peněženka vyvinutá společností SatoshiLabs v roce 2013. Trezor byl jednou z prvních společností, která představila hardwarové peněženky pro kryptoměny. Zajímavé je, že se jedná o českou společnost. Většina uživatelů bude pravděpodobně používat Trezor intuitivněji díky větší obrazovce a webovému rozhraní. V zařízení Trezor není třeba používat žádné další aplikace. Peněženky Ledger naopak vyžadují, aby si uživatelé nejprve nainstalovali aplikaci pro každou konkrétní kryptoměnu, kterou chtějí používat. Trezor Model T nabízí rovněž dotykový displej. V případě problémů potěší také 24hodinová zákaznická podpora.

Ledger

Peněženky Ledger vyvíjí společnost Ledger se sídlem v Paříži a kancelářemi v USA. Po vstupu na trh v roce 2014 se rychle etablovala jako jedna z nejoblíbenějších hardwarových kryptopeněženek. Peněženky Ledger podporují více kryptoaktiv a tokenů než peněženky Trezor. Peněženky Ledger – ve spojení se službou Ledger Live – usnadňují správu nevyměnitelných tokenů. Ledger Nano X podporuje Bluetooth a je kompatibilní s operačním systémem iOS. Lze ji proto používat i v telefonu. Hlavním důvodem, proč si lidé kupují peněženku Ledger, je bezpečnost. Společnost v této oblasti překonává běžné standardy zabezpečení. Používá čipy Secure Element s certifikací Common Criteria EAL5+. Tyto čipy jsou v zařízeních Nano odolné proti manipulaci, takže soukromé klíče uživatelů zůstávají nedotknutelné.

04

Tvorba a mintování NFT

Mintovat nebo česky „razit“ NFT znamená zveřejnění jedinečného digitálního aktiva v blockchainu, aby bylo možné jej kupovat, prodávat a obchodovat s ním.

Každý uživatel si může relativně snadno „vytvořit“ vlastní NFT díky sekundárním tržištím, která mají prostředí přístupné nejen pro tvůrce sbírek, ale i pro jednotlivce. Stačí mít v počítači připravené výtvarné práce (fotografie, obrazy) ve formátu .jpeg a nahrát je nebo tokenizovat do blochchainu prostřednictvím vybraných platforem (např. OpenSea). Během několika vteřin lze z obyčejného obrázku (fotografie, obrazu), zvuku (písně, melodie) nebo textu vytvořit digitální dílo, které lze za nízký poplatek prodat nebo přeposlat. Pokud uživatel vytvoří pouze jeden token spojený s tímto dílem, je jediným skutečným vlastníkem tohoto díla ten, kdo vlastní token. Všichni ostatní si mohou obraz stáhnout na svůj disk, ale nebudou oficiálními vlastníky.

Další možností, jak vytvořit vlastní NFT a publikovat ho v blockchainu, je vlastní smart contract. Zjednodušeně řečeno se jedná o zašifrovanou smlouvu, kterou uživatelé elektronicky podepíší a prostřednictvím své peněženky dají souhlas k nákupu konkrétního NFT za konkrétní částku kryptoměny. Pokud se jedná o síť Ethereum, je tato inteligentní smlouva zveřejněna v průzkumníku blockchainu Etherscan. Na jejich oficiálních stránkách můžete vyhledávat transakce, bloky, adresy peněženek, smart contracty a další údaje o řetězci. Jeho použití je bezplatné.

Užitečné nástroje

Mnoho uživatelů ve světě NFT využívá různé analytické nástroje, aby získali komplexnější pohled na trh a jeho chování. Existují různé nástroje, které umožňují sledovat rozličné parametry sbírek na sekundárních trzích (OpenSea, LooksRare, X2Y2 atd.). Některé zaznamenávají každý pohyb a transakci v blockchainu, jiné upozorňují uživatele, když kolekce NFT provede větší objem transakcí v kratším čase. Velká část těchto nástrojů je placená, ale některé poskytují alespoň část svých služeb zdarma nebo přinejmenším na danou zkušební dobu. Tyto nástroje slouží především investorům, kteří aktivně sledují NFT a vidí v nich příležitost k výdělku.

Pro obchodování NFT (Icy.tools, Nansen, NFTscoring)

Tyto nástroje pomáhají uživatelům lépe se rozhodovat, mít lepší přehled o trhu obecně a rychleji reagovat na změny na trhu. Ačkoli je využívají především aktivní investoři, kteří denně obchodují s nevyměnitelnými tokeny, mohou pomoci i začátečníkům. Tyto nástroje ukazují, jak funguje trh NFT v praxi. Ukazují na důležitost existence základních podmínek pro trh – nabídku a poptávku. Uživatelé mohou lépe porozumět cenám a lépe odhadnout, kdy nakoupit určitý NFT a kdy jej prodat.

Pro sledování hodnoty portfolia (Dappradar, Zerion, WGMI.io)

Pro investory je užitečné mít přehled nejen o trhu, ale také o peněženkách, které provádějí transakce. Pomocí některých nástrojů je možné sledovat náklady, výnosy, aktuální hodnotu portfolia a teoreticky i nerealizovaný zisk, o který investor přišel špatným prodejem. Tyto funkce jsou velmi užitečné pro každého, kdo chce mít všeobecný přehled, a pomáhají při tzv. řízení rizik.

Pro zabezpečení

Některé nástroje a aplikace například pomáhají zrušit transakce, které jsme zadali na stránkách, jež nepovažujeme za bezpečné. Existují dokonce nástroje, které pomáhají předcházet krádežím nebo upozorňují investora na to, že se nachází na pochybné stránce.

Twitter & Discord

Investoři nejčastěji využívají k informování a komunikaci sociální sítě Discord a Twitter. Na těchto platformách jsou zveřejňovány nejaktuálnější informace o projektech NFT a slouží jako hlavní komunikační kanály s potenciálními uchazeči a stávajícími držiteli. Téměř každý autor projektu NFT nebo sbírky NFT má účet na Twitteru a/nebo Discordu.

Na Twitteru se vyplatí sledovat nejen projekty NFT, ale také zkušené investory, především ty, kteří své příspěvky zakládají na vlastním výzkumu, odborných znalostech a faktech. I na těchto sociálních sítích si však dejte pozor na podvody a vyhněte se finančním radám „odborníků“, které téměř vždy končí ztrátou. Cenným zdrojem informací mohou být takzvané „alfa“ skupiny na Discordu. Jedná se o sdružení profesionálních investorů NFT, kteří pracují především s ověřenými informacemi a díky svým zkušenostem, ale i výše zmíněným analytickým nástrojům jsou schopni správně vyhodnotit výhodnost a nevýhodnost určitých nákupů.

05

Zabezpečení NFT a kryptoměn

Fenomén NFT s sebou přinesl také obrovské množství podvodů všeho druhu, které internetový prostor umožňuje. S tím vším se v NFT praktikách setkáte každý den, od falešných odkazů a phishingu přes malware až po různé techniky dobrovolného vylákání soukromých klíčů. Pokud jsou investoři aktivní na Twitteru a Discordu, budou nepřetržitě vystaveni tomu, že je bude kontaktovat někdo, kdo chce vykrást jejich kryptoměnovou peněženku. Způsobů, jak toho dosáhnout, je nespočet. Techniky zlodějů jsou rovněž stále sofistikovanější, takže NFT Space bude na tyto podvody aktivně upozorňovat a aktualizovat tento přehled.

Vzhledem k tomu, že se jedná o vysoce neregulované prostředí, je legislativa v Evropské unii na podvody v oblasti NFT stále příliš krátká a je téměř nemožné je postihovat, a to i v případě krádeže desítek či stovek tisíc dolarů.

Nejčastější podvody

Podvody nejčastěji spočívají v tom, že se útočník snaží získat přístup k soukromému klíči peněženky oběti. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout, a proto se vyhněte všem nevyžádaným zprávám od uživatelů, které neznáte.

Představujeme základní desatero chování ve světě NFT:

1. Nikdy nikomu nepředávejte svou seed phrase.

V ideálním případě ji ani nemějte zapsanou nikde v textovém souboru v počítači. Nejlépe je mít ji napsanou na papíře a uloženou na nějakém bezpečném místě.

Seed phrase je tajný seznam náhodných slov, který lze použít k opětovnému získání přístupu do peněženky s kryptoměnami, jako je MetaMask. Tato slova si nikdy nezapisujte online, neukládejte do cloudu ani nefoťte do telefonu. Nejlepší je zapsat si je na papír a uložit na bezpečné místo. Pokud ztratíte přístup do MetaMask, nepřijdete o své NFT a kryptoměny, ale znovu je zadáte do MetaMask a pokračujete dál. Pokud tuto frázi ztratíte a zapomenete heslo do MetaMask, ztratíte přístup navždy. Seed phrase nikdy nikomu nesdělujte. Zejména na Discordu je možné potkat spoustu podvodníků, kteří žádají o seed phrase výměnou za NFT nebo jiné výhody. Dalším typem podvodu je, když se falešní pracovníci podpory MetaMask snaží kontaktovat uživatele a nabídnout mu podporu nebo pomoc při řešení problému.

2. Nikdy neklikejte na odkazy, které vám někdo pošle na Discordu nebo Twitteru a které neznáte.

Vždy používejte pouze odkazy z oficiálních kanálů. Každý server Discord má kanál s oficiálními odkazy, kde najdete správné adresy.

Ve světě NFT dochází k podvodům nejčastěji prostřednictvím falešných odkazů. Podvodníci například přidávají do oficiálního odkazu pomlčku nebo jiný nenápadný znak a kopírují design jiné webové stránky. Když MetaMask vyzve uživatele, aby v dobré víře podepsal přístup k peněžence, uživatel jej dobrovolně udělí, což podvodníkům umožní snadno ukrást vše, co se v kompromitované peněžence nachází. Zejména u vysoce exponovaných projektů NFT podvodníci vytvářejí falešné stránky, které vypadají jako oficiální. Méně sofistikovaní podvodníci například vytvářejí falešné stránky, které sice přímo nevykrádají peněženky, ale přinejmenším prodávají NFT bez jakékoli hodnoty.

3. Když něco vypadá příliš dobře na to, aby to byla pravda, s pravděpodobností hraničící s jistotou to pravda není.

Když vám někdo nabídne velmi vzácný NFT z vyprodané kolekce za extrémně nízkou cenu, většinou se jen snaží dostat do vaší peněženky a okrást vás.

4. Všechny vzácnější NFT a vyšší částky ETH si uložte do hardwarové peněženky.

Osvědčené jsou Ledger nebo Trezor. Pokud utrácí NFT ze stránek, které nejsou 100% bezpečné, důrazně doporučujeme používat peněženku, která je prázdná (obsahuje pouze hodnotu kryptoměny potřebnou k nákupu) a neobsahuje žádné další vzácné NFT nebo kryptoměny. Je to proto, že při nákupu NFT musí uživatel udělit povolení k interakci. Méně zkušení uživatelé mohou spolu s tímto povolením udělit podvodníkovi oprávnění k tahání kryptoměn nebo NFT.

5. Pokud je to možné, nastavte dvoufaktorové ověřování (2FA).

Jedná se o dvojité zabezpečení profilu při přihlašování, doporučujeme jej nastavit všude, i mimo svět NFT. To je však důležité zejména na Discordu, ale také na Twitteru, kde by se za vás někdo mohl vydávat a zneužít důvěry ostatních lidí k tomu, aby tímto způsobem rozesílal například falešné odkazy. Nastavení je snadné, většina platforem umožňuje ověření pomocí SMS nebo kódu v e-mailové adrese. Alternativou je také ověřování prostřednictvím aplikací třetích stran, které pravidelně generují jiný autorizační kód. Jak v případě internetového bankovnictví.

6. Vypněte možnost, aby vám kdokoli na Discordu a Twitteru mohl posílat soukromé zprávy.

Čím méně zpráv budete od neznámých lidí dostávat, tím je větší šance, že zůstanete v bezpečí. Komunikujte vždy pouze s lidmi, které známe, nebo u kterých jste si ověřili, že se jim dá věřit. Nikdy neklikejte na odkazy, které vám v rámci soukromých zpráv přijdou. Nehledě na to, jestli se jedná o nějakou výhru, projekt atp.

7. Dejte si pozor na falešné Discord boty, kteří se používají k ověření vlastniství konkrétních NFT.

K tomu, abyste mohli získat přístup ke všem kanálům Discord serveru, potřebujete často ověřit vlastnictví NFT dané kolekce, abyste se mohli stát členem „exkluzivního klubu“. K tomu slouží různí boti. Tím nejznámějším je Collab.land bot. Vždy si ověřte.

8. Nikdy nekupujte NFT ze sekundárních trhů, aniž byste si ověřili, zda se jedná o oficiální profil projektu.

Podvodníci vytvářejí falešné sbírky, do nichž přidávají extrémně levné NFT, které nakonec nemají žádnou hodnotu.

9. Nikdy nikomu neposílejte své NFT pod záminkou, že vám ho „vylepší“ nebo že s vámi chce obchodovat.

Existují oficiální nástroje pro výměnu NFT za NFT, o kterých si povíme více v našich článcích.

10. Nebojte se klást otázky, abyste získali všechny potřebné informace.

Pokud si nejste jisti, obraťte se na zkušenější investory, které najdete i na prvním a největším česko-slovenském NFT discordu NFT Space. Poradí vám, jak rozeznat falešné a skutečné roboty, se kterými můžete přijít do styku.

Například bot collab.land slouží k propojení vašeho discordu s MetaMask, abyste prokázali vlastnictví NFT. Ve většině případů tak získáte roli držitele a přístup k soukromým kanálům. Existují však také falešní boti collab.land, kteří vyžadují podepsání metamaska. Problém je však v tom, že když jim ho udělíte, pravděpodobně tím udělíte i povolení ke stahování NFT a kryptoměn. Jediný skutečný collab.land je collab.land#6372. Poznáte ji podle ikony BOT vedle jejího názvu, ale pozor, podvodníci tuto ikonu často nahrazují obrázkem. Doporučuji, abyste si vedle svého skutečného profilu na Collab.land dali poznámku „toto je skutečný Collab.land“ a nikdy se nepřipojíte k falešnému profilu.

06

Stručná historie NFT od roku 2014 do současnosti

Vůbec prvním NFT je projekt Quantum autora Kevina McCoye, který byl vytvořen v roce 2014 na blockchainu Namecoin. Ještě před nárůstem popularity Etherea vzniklo několik dalších blockchainů, které se však příliš neuchytily. Za zmínku stojí hra Spells of Genesis, která byla založena v roce 2015 a jako vůbec první měla přesah do NFT. V roce 2016 spatřily světlo světa vzácné Pepes. Byly to sběratelské karty, které pomohly nastartovat obrovský kolos na trhu s uměním. I když už šířily povědomí, na explozi bylo pravděpodobně ještě příliš brzy. Velký třesk přinesl rozmach blockchainu Ethereum v roce 2017, kdy se začaly objevovat první sbírky s pixel artem. Předchozí blockchainy spíše komplikovaly obchodování a převod vlastnictví mezi uživateli. Síť Ethereum a její funkce smart contracts umožnily vytvářet, programovat, ukládat a obchodovat s tokeny. Důležité je, že tyto funkce byly zabudovány přímo do samotného blockchainu, takže je vše mnohem srozumitelnější, a tedy i přístupnější. Jedním z prvních projektů Etherea byla velmi populární kolekce CryptoPunks od Larva Labs. Této a mnoha dalším sbírkám, které přepsaly historii NFT, se budeme podrobně věnovat v samostatných článcích. Pravděpodobně nejvýznamnějším průlomem bylo vytvoření kolekce Bored Apes Yacht Club, která se postarala o skutečný komerční rozmach. Dodnes také určuje trendy, jak by měli autoři přistupovat ke stavebním projektům, aby byly dlouhodobě udržitelné.

07

Proč (ne)vlastnit NFT a kteří Češi a Slováci se k NFT připojili

NFT je skvělý koníček a úžasná příležitost, jak podpořit své oblíbené umělce. Otevře vám dveře do světů, které jste dosud nepoznali. Skýtá mnoho výhod a držitelům nabízí možnost stát se součástí komunit nebo ekosystémů a objevovat nové trendy.

Nejčastějším důvodem, proč Češi a Slováci začínají s NFT, je zvědavost. Protože většina z nich vstupuje na tento trh bez předchozího studia problematiky a bez ochoty se vzdělávat, dopadá to často velmi špatně. Stejně jako u jiných investic je nezbytné věnovat dostatek času výzkumu, průzkumu trhu a analýze rizik. Nedostatečné řízení rizik je stejně častým důvodem, proč nákup a prodej nezaměnitelných tokenů neprobíhá podle očekávání.

Na druhou stranu je pro mnohé koupě jejich prvního NFT také otevřením brány do problematiky. Přirozeně budou motivováni k tomu, aby se o daném tématu dozvěděli více, dále se vzdělávali a rozšiřovali své znalosti.

Investování do NFT, respektive sbírání NFT, je již pro některé Čechy a Slováky zaměstnáním na plný úvazek, je však třeba zdůraznit, že se jedná o vysoce rizikovou činnost, která skýtá pravděpodobně více nevýhod než výhod.

K NFT se již připojilo mnoho známých osobností. Například Majk Spirit vytvořil kolekci svých písní pro album New Man a výtěžek věnoval na charitu. Rytmus vytvořil svůj NFT, jehož prostřednictvím nabízí výhody spojené s jeho prací, a organizace MMA Oktagon nabízí možnost užít si nezapomenutelné okamžiky. Československá lifestylová značka Life is Porno a její zakladatel Tino Hrnčiar vytvořili kolekci NFT Rumpel, která je přímo propojena s reálným světem. Držitelé získají slevy a bezplatné produkty Life is Porno.

Mnoho dalších influencerů a celebrit již v tomto světě vidí potenciál a chtějí být jeho součástí jako členové komunity. Pil C, Expl0ited, Wugabo, Fatty Pillow nebo Láďa Sinai jsou například součástí NFT Space Discordu, kam chodí diskutovat o nápadech, projektech a potenciálních investicích.

Je jen otázkou času, kdy tento prostor převezmou komerční společnosti. Například slovenská Tatra banka již uspořádala svůj první koncert v metaverse s rapperem Glebem v rámci propagační kampaně pro studentské účty a automobilka Škoda vydražila několik památných momentů prostřednictvím sběratelských puků během mistrovství světa 2022.

08

Danění kryptoměn a NFT

Připravujeme..