A
-
Allowlist (AL)
Databáze adres peněženek, které získají předčasný přístup k NFT kolekci před jejím veřejným spuštěním. Ti, kdo jsou na whitelistu, mají možnost nakupovat nově vydané NFT před zbytkem trhu, často za nižší cenu a za nižší transakční poplatky.
-
AMA
Zkratka z anglického Ask me anything. Jde o formát, kdy zakladatel projektu nebo důležitá postava v NFT světě, uspořádá on-line veřejně přístupný hovor na Twitteru či Discordu, kde zodpovídá vybrané otázky publika.
-
Alpha
Sdílení veřejně nedostupných informací o NFT projektech, které mohou napomoci k zisku hodnotných informací a celkově úspěšnějšímu investování.
-
Avatar projekt
Kolekce reprezentovaná profilovými obrázky, které pomáhají lidem ve Web3 budovat digitální identitu. Tyto profilové obrázky uživatelé využívají nejčastěji na Twitteru a Discordu, kde se díky nim stávají podobně rozpoznatelní, jako kdyby měli profilovou fotku se svou podobiznou.
-
Ape in
Jedná se o aktivitu, kterou provádějí lidé, kteří se spěchají s nákupem vybraného aktiva. Jde buď o uspěchaný nákup bez předešlého průzkumu daného aktiva, nebo i o nákup velkého objemu, respektive za spoustu peněz.
Termín je odvozen od známého slovního spojení Apes together strong, tedy opice jsou spolu silné. Opice jsou nejčastěji skloňovány právě v souvislosti se světem kryptoměn a NFT. Zároveň platí, že se po ostatních netřeba opičit a je vždy potřeba udělat si vlastní průzkum před tím, než se rozhodnete investovat. Vždy investujte pouze takovou částku, o kterou můžete přijít.
-
ATL
Zkratka z anglického All Time Low. Jde o nejnižší tržní hodnotu, které kryptoměna během svého působení na trhu dosáhla.
-
ATH
Zkratka z anglického All Time High. Jde o nejvyšší tržní hodnotu, které kryptoměna během svého působení na trhu dosáhla.
-
AFAIK
Zkratka z anglického As Far As I Know. Často se používá v případě, že si uživatel není jistý oficiálními informacemi, proto je vhodné si je ověřit.
-
Altcoin
Altcoiny jsou alternativní kryptoměny vůči Bitcoinu nebo jiným kryptoměnám, které nevznikly a nefungují na bázi bitcoinového blockchainu. Obecně se dá tedy říci, že všechny kryptoměny až na Bitcoin, jsou altcoiny.
Mezi altcoiny, které fungují na bitcoinovém blockchainu, patří například Litecoin nebo Dogecoin. Mezi altcoiny, které mají vytvořený vlastní blockchain a ne na základě bitcoinového blockchainu, patří například Ethereum, Solana nebo Polkadot.
-
Airdrop
Airdrop znamená distribuci kryptoměn či NFTs do vybraných peněženek, přičemž vybrané peněženky jej obdrží zcela zdarma. Některé projekty využívají formát airdropů, aby odměnily původní držitele sbírky za jejich přízeň a podporu. Výsledná hodnota airdropu se často odvíjí od výše poptávky.
Mimo jiné lze airdrop využít jako marketingovou strategii pro zlepšení propagace a přilákání nových fanoušků. Například v srpnu 2021 bylo držitelům NFT kolekce Bored Ape Yacht Club airdropnuto NFT s názvem Mutant serum, které držitelům Bored apes umožnilo sérum aplikovat a vytvořit tak ze své opici zcela nové NFT – mutanta.
B
-
Bot
Vychází ze slova robot a jedná se o automatizovaný program, který provádí specifické akce. Například provádí obchody a transakce za investory nebo nabízí celou řadu funkcí (sledování ceny, sdílení obsahu atd.).
Jako boty nazýváme také falešné účty na sociálních sítích.
-
Blue chip
NFT projekt s vysokou hodnotou a kvalitním týmem, který plní sliby a doručuje držitelům kolekce slibované výhody. Rovněž disponuje i stabilní cenou a komunitou.
-
BAYC
Zkratka z anglického Bored Ape Yacht Club. Jde o nejznámější kolekci od společnosti Yuga Labs.
-
Bridge
Blockchainový most je spojení, které umožňuje přenos tokenů či libovolných údajů z jednoho řetězce do druhého. Oba řetězce mohou mít různé protokoly, pravidla a modely řízení, avšak most poskytuje kompatibilní způsob bezpečné spolupráce na obou stranách.
-
Burn (pálení NFT)
Spálit NFT znamená účinně ho zničit. Zatímco technicky NFT vždy zůstávají na blockchainu, je možné je z oběhu odstranit zasláním na adresu peněženky, ke které není možné získat přístup, a tedy jej „spálit“.
-
Bull market
Je druh finančního trhu, který se nachází ve fázi růstu nebo má k růstu předpoklady.
-
BTW
Zkratka z anglického By the way. Nejčastěji se využívá při méně podstatné informaci, v překladu i jako „mimochodem“.
-
Blockchain
Distribuovaná databáze nebo také účetní kniha záznamů sdílená mezi uzly počítačové sítě. Blockchain uchovává informace elektronicky v digitálním formátu a skládá se ze dvou druhů záznamů – transakcí a bloků a jeho bezpečnost spočívá právě ve vzájemné kontrole prostřednictvím výpočetní techniky.
Více informací v našem NFT průvodci v sekci základních pojmů.
-
Bear market
Neboli býčí trh je druh finančního trhu, který se nachází ve fázi poklesu nebo má k poklesu předpoklady.
C
-
CeFi
Centralizované finance (z anglického Centralised Finance) fungují na principu centralizace a umožňují provádět operace s financemi pod dohledem centrální autority (např. banky), a to za pomocí jimi zvoleného finančního systému.
Opakem jsou takzvané decentralizované finance (DeFi).
-
CeFi
Opakem jsou takzvané decentralizované finance (DeFi).
-
Claim
Jako claim lze definovat jako vyzvednutí např. nějaké kryptoměny, kterou jste získali jako odměnu za držení jiné kryptoměny. K tomu, abyste si vybrali z webu svou odměnu, musíte si ji sami claimnout, tzn. vyzvednou ze smart contractu daného projektu, často jednoduše pomocí kliknutí na tlačítko „Claim“ a podepsání transakce v peněžence. Poté se vaše odměna objeví ve vaší peněžence.
-
CEX
Centralizovaná burza umožňuje uživatelům nakupovat, prodávat nebo vyměňovat kryptoměny, zpravidla fungují pod regulačním dohledem a jsou řízeny centrální autoritou.
Podrobnější informace naleznete v tomto článku.
-
Custodial wallet
Jedná se o peněženku, v níž jsou privátní čínské klíče drženy třetí stranou. Ta má plnou kontrolu nad finančními prostředky uživatele, který zadává povolení k odesílání nebo přijímání plateb.
-
Cold wallet
Jedná se o hardware wallet, která nedisponuje přístupem k Internetu, a to záměrně, aby bylo maximalizována bezpečnost uložených prostředků na daném zařízení.
-
Cook
Výraz v překladu znamená „uvařit“. Investoři tím myslí dobrou investiční příležitost, která jim „uvaří“ atraktivní zisk, většinou za krátkou dobu.
-
Circulating supply
Celkový počet mincí nebo tokenů v oběhu.
-
Centralizace
Síť závislá na centrální autoritě (např. bance), veškerá řídí daný systém, kontroluje jej a rozhoduje o tom, jak se bude síť nadále rozvíjet.
D
-
Drop
Uvedení NFT kolekce do prodeje.
-
Degen
V krypto světě takto označujeme někoho, kdo se neřídí pravidly či chová iracionálně. Například je ochoten investovat peníze „naslepo“ bez dřívějšího průzkumu vybraného projektu, nebo vyšší částku, než by měl.
-
DeFi
Decentralizované finance (z anglického Decentralised Finance) fungují na principu decentralizace a umožňují provádět experimentální operace s financemi bez dohledu centrální autority, a to za pomocí blockchainu a smart contractů. Uživatelé zde nevyužívají finanční prostředky od centrální autority, ale společně operují s financemi, které si díky smart contracům vzájemně půjčují, splácejí, spekulují na cenový pohyb aktiv či sbírají úroky ze stakingu atd.
Opakem jsou takzvané centralizované finance (CeFi).
-
Diamond hands
Popisuje situaci, kdy investor důvěřuje projektu a neprodává ho ani v době, kdy se mu na trhu příliš daří nebo naopak nedaří.
-
DAO
Zkratka z anglického Decentralized Autonomous Organization je decentralizovaná autonomní organizace, která nemá řídící struktury. O budoucnosti této organizace rozhodují její členové, kteří disponují hlasujícím právem. Pro zapojení se do DAO je často zapotřebí vlastnit kryptoměnu daného projektu, která slouží jako hlasovací právo.
-
DEX
Decentralizovaná směnárna, platforma, na které dochází k peer-to-peer výměně prostředků, tedy uživatelé obchodují přímo mezi sebou bez nutnosti pomoci třetí strany.
Podrobnější informace naleznete v tomto článku.
-
Discord
Sociální platforma, kde mají uživatelé možnost komunikovat prostřednictvím textových zpráv, hlasových hovorů, videohovorů, médií a souborů v soukromých chatách nebo jako součást komunit nazývaných servery.
-
DYOR
Zkratka z anglického Do Your Own Research se používá při výzvě ostatním uživatelům, aby si udělali svůj vlastní průzkum před tím, než se rozhodnou investovat.
-
Dip
Krátkodobý pokles ceny kryptoměny.
-
Digitální měna
Peníze v elektronické podobě. Jde o nehmotné peníze regulované centrální autoritou, které podléhají normám a legislativě podle země, v níž se nacházejí. Jsou to například peníze na bankovním účtu, PayPal, Revolut a podobně.
-
Decentralizace
Síť nezávislá na centrální autoritě (např. bance), veškerý systém řídí její uživatelé, kontrolují jej a rozhodují o tom, jak se bude síť nadále rozvíjet.
-
Delisting
Je stažení projektu či produktu z prodeje (například stažení NFT projektu z Opensea). Opakem k tomuto termínu je „list“, tedy uvedení NFT do prodeje za konkrétní cenu nebo formou aukce.
-
dApp
Jedná se o inteligentní digitální aplikace či programy, které běží na blockchainu mimo centralizované servery.
E
-
Ethereum Virtual Machine (EVM)
Ethereum Virtual Machine (EVM) je prostředí, ve kterém existují všechny Ethereum účty a chytré smlouvy. Slouží jako virtuální počítač, který využívají vývojáři pro tvorbu decentralizovaných aplikací (dapp). Když jsou EVM nasazeny na jiných blockchainech, umožňují vývojářům vytvářet dApps podobně jako na Ethereum.
-
Etherscan
Blockchainový průzkumník pro Ethereum síť, který eviduje všechny transakce na Ethereum blockchainu.
-
ERC-1155
Standard tokenu běžící na Ethereum blockchainu, s jehož pomocí lze provádět hromadné operace se zaměnitelnými i nezaměnitelnými tokeny najednou prostřednictvím jedné transakce.
-
ERC-721
Je standardním formátem využitým pro nezaměnitelné tokeny/NFT běžícím na Ethereum blockchainu.
-
ERC-20
Je standardním formátem využitým pro zaměnitelné tokeny/kryptoměny běžícím na Ethereum blockchainu. Dovoluje základní operace jakou jsou přesun tokenu nebo token approval.
-
Escrow
Druh obchodu, v rámci kterého figuruje mimo kupce a prodejce i třetí strana, tzv. prostředník. Ten zajišťuje bezproblémový a férový průběh obchodu, kdy každá strana (kupec, prodejce) ve finále dostanou, co mají.
Jak tento proces funguje? Kupec/prodejce osloví prostředníka, aby jim pomohl s obchodem. Obě strany (kupec, prodejce) zašlou prostředníkovi to, co je součástí obchodu (na straně kupce např. ETH, na straně prodejce pak NFT). Jakmile prostředník obdrží jak ETH, tak i NFT, a potvrdí souhlas obou stran s dokončením obchodu, zašle kupci NFT a prodejci ETH a dokončí tak daný obchod. Všechny strany dostanou to, na čem se zpočátku domluvily, bez obav, že by je druhá strana podvedla/okradla.
F
-
Fam
Označení vycházející z anglického slova family, v překladu rodina. Tímto pojmem v hovorové angličtině lze označit blízký okruh lidí, v našem případě komunitu (např. „Doodles fam“ = Doodle komunita). Rovněž se využívá i pro oslovení jednotlivce („Hey fam, how are you doing?“).
-
Flip
Jde o techniku, kdy investor nakoupí NFT za nižší cenu a za krátkou dobu jej prodá pro rychlý profit.
-
Fren
Je pojem odvozený z anglického Friend, který je typickým označením pro kamaráda v krypto světě.
-
FYI
Zkratka z anglického For Your Information. Většinou ji využívají lidé pro informování ostatních.
-
FUD
Zkratka z anglického Fear, Uncertainty and Doubt. Znamená strach, nejistotu a pochybnosti. Vztahuje se na obecný postoj pesimismu v souvislosti s konkrétním aktivem nebo trhem. Investoři často využívají různé techniky zpochybňování, aby manipulovali emoce investorů a ovlivňovali cenu kolekce směrem dolů a mohli tak nakoupit levněji.
-
FOMO
Zkratka z anglického Fear of missing out. Jde o jev, kdy investor dostane pocit, že může přijít o zisk v případě, že konkrétní token z kolekce nekoupí v době, kdy ho nakupují ostatní. Tento jev často způsobuje na trhu stav, kdy řada sběratelů bez předem promyšleného plánu nakupuje jen proto, že to dělají i ostatní.
Jde o nebezpečný moment, protože za investora by nikdy neměly rozhodovat jen emoce, ale především znalosti a strategie. Nutno podotknout, že FOMO nepůsobí jen směrem nahoru, když cena roste, ale i dolů.
-
FML
Zkratka z anglického Fuck my life. Tuto frázi nejčastěji investoři používají v případě neúspěchu.
-
Floor price
Je nejnižší cena či cenové rozpětí, za kterou lze koupit NFT v dané kolekci.
-
FIAT
Hotovostní nebo bezhotovostní měna regulovaná státem, například euro nebo česká koruna.
G
-
Generative art
Umění, které bylo zcela nebo částečně vytvořeno s použitím autonomního systému (počítačem).
-
Gwei
Základní jednotkaEtherea, 1 Gwei = 0,000000001 ETH. Čím vyšší gwei, tím vyšší celková částka za gas fees. Čím vyšší gwei oproti aktuálnímu gwei nastavíme, tím je větší šance, že naše transakce projde dříve než transakce ostatních a naše transakce tak bude vyhodnocena jako úspěšná. Platí to jen v případě mintu kolekcí, kde poptávka převyšuje nabídku.
-
GN
Zkratka z anglického Good night, tedy pozdrav dobrou noc, který se často používá právě ve zkrácené formě na sociálních sítích.
-
GM
Zkratka z anglického Good morning, tedy pozdrav dobré ráno, který se často používá právě ve zkrácené formě na sociálních sítích.
-
Gas limit
Maximální poplatek, který je uživatel ochoten zaplatit za provedení transakce.
-
Gas wars
Jde o jev, se kterým se může investor setkat během mintu, kdy je velmi vysoký zájem o konkrétní kolekci. Účastníci mintu soupeří v tom, kdo je ochoten obětovat větší částku za poplatek za tzv. gas fee. Úspěšně projdou transakce těm uživatelům, kteří zaplatí nejvyšší poplatky. Poplatek v Ethereum síti platí uživatelé i za neúspěšnou transakci.
Gas wars mohou v extrémním případech způsobit, že se původní cena za gas fees vyšplhá až například ke stovkám či tisícům dolarů, pokud je poptávka po daném projektu enormní a contract není dostatečně optimalizovaný. Gas fee se zvýší jen na nezbytnou dobu, dokud mint daného projektu neskončí.
-
Gas fees
Poplatky v blockchainové síti za provedení transakcí. Nejznámější jsou poplatky v Ethereum síti, neboť patří k těm cenově nejvyšším. Výše gas fees závisí na vytíženosti a kapacitě sítě.
-
Genesis blok
Je prvním blokem blockchainu. Moderní verze Bitcoinu ho označují jako blok 0, přestože velmi rané verze ho počítaly jako blok 1.
H
-
Hodler
Někdo, kdo drží NFT či kryptoměnu. Často jsou tímto pojmem označovány osoby, které neprodávají a drží po dobu delšího časového horizontu. Pojem vznikl z anglického „holder“, tedy „držitel“.
-
HODL
Jedná se o situaci, kdy investor drží kryptoměnu nebo NFT v peněžence bez ohledu na to, co se děje na trhu. Pojem vznikl z anglického „hold“, tedy „držet“.
-
Hard fork
Jedná se o radikální rozdělení blockchainu na více větví, kdy každý z nich disponuje jinými pravidly, které nejsou navzájem kompatibilní. Hard fork tedy rozděluje jednu kryptoměnu na dvě, kdy výsledkem je ověření bloků a transakcí, které byly dříve neplatné, nebo naopak. Často také rozděluje jednu komunitu na dvě, neboť se vždy najdou takoví, kteří s touto změnou souhlasí a kteří zase ne.
-
Hardware wallet
Jedná se o fyzické zařízení, které je obecně dost podobné například USB zařízení, které můžete použít k ukládání souborů z počítače. Až na to, že v tomto případě ukládáte na přenosné médium kryptoměny či NFT kvůli vyššímu zabezpečení. Pro schválení každé transakce je zapotřebí připojit hardwarové zařízení k počítači, přihlásit se do něj a transakci přes dané zařízení potvrdit. Mezi populární hardwarové peněženky patří Trezor či Ledger.
-
Hot wallet
Jedná se o softwarovou peněženku, kterou si uživatelé mohou stáhnout a nainstalovat do svého zařízení. Softwarové peněženky jsou pohodlnější, neboť se k nim dá snáze přistupovat než k hardwarovým, k jejichž přístupu je zapotřebí připojení fyzického zařízení k počítači. Ačkoliv je přístup k softwarovým peněženkám komfortnější, jsou však náchylnější k útokům a snáze se dají hacknout kvůli připojení k Internetu. Mezi nejznámější softwarové peněženky patří Metamask, Coinbase Wallet či Phantom Wallet na Solaně.
I
J
K
-
KYC
Zkratka z anglického Know Your Customer, tedy povinnost identifikace identity například občanským průkazem na konkrétní platformě.
-
Kryptoměnová peněženka
Peněženka, ve které je možné uložit a držet kryptoměny.
-
Kryptoměna
Elektronické aktivum či digitální měna bežící na blockchainu. Nemají hmotnou podobu, existují pouze jako zápis kódu v paměti počítače.
L
-
Likvidita
Za likviditu lze považovat jakoukoliv formu aktiv jako fiat, kryptoměny či drahé kovy. Investor je dostatečně likvidní, jestliže má v kryptoměnové peněžence volná aktiva, která si může dovolit utratit na konkrétní investici.
Nelikvidní je zejména tehdy, když z nějakého důvodu nemůže či nechce prodávat kryptoměny či nezaměnitelné tokeny, aby si za tuto hotovost koupil jiné NFTs nebo kryptoměny
-
Long term
Značí dlouhodobý horizont.
-
LFG
Zkratka z anglického Let’s Fucking Go, v překladu Pojďme do toho, ku**a.
-
Ledger
Je záznam o finančních transakcích, které nelze změnit. Avšak i hardwarová peněženka na kryptoměny.
-
Launchpad
Začínající projekt nebo startup, který se právě buduje, v začátcích může dostat například podporu od jiného projektu.
Rovněž tento pojem reprezentuje i platformu, jež pomáhá novým projektům startovat.
-
Lambo
Jde o pojem referující na Lamborghini, ale využívá se zejména v souvislosti s rychlým růstem ceny kryptoměny nebo nezaměnitelného tokenu, například i s cílem, aby si investor mohl koupit drahé auto ze zisků, které utrží.
-
Listing
Znamená uveřejnění NFT na prodej či kolekce na vybrané držiště, delisting pak jeho stažení z prodeje.
M
-
Metaverse
Metaverse si můžeme představit jako virtuální realitu, kde reálné osoby působí pod svou virtuální realitou často reprezentovanou virtuálním avatarem. Uživatelé metaverse mají možnost vzájemně komunikovat a interagovat s dalšími aktivními členy.
-
Metadata
Vlastnosti či podrobnosti, které definují podobu daného NFT.
-
Mint/minting
Je jedinečné uvedení/ražba NFT a jeho jeho bezpečné zapsání do blockchainové sítě.
-
Mining rig
Typ hardwaru pro těžbu kryptoměn.
-
Mining reward
Druh transakce, při které těžaři dostávají kryptoměny jako odměnu za vygenerování nového bloku těžbou.
-
Mining pool
Společná skupina těžařů kryptoměn, kteří kombinují své výpočetní zdroje, aby dosáhli vyšší pravděpodobnosti úspěšné těžby kryptoměn.
-
Miners
Neboli těžaři jsou ti, kteří kryptoměny těží.
-
Mining
Je těžba kryptoměny za pomocí hardwarového či softwarového zařízení, které slouží k potvrzování transakcí ve vybrané blockchainové síti. Za tuto činnost jsou mineři (těžaři) zpravidla odměňováni formou kryptoměn.
-
Mainnet
V podstatě se jedná o funkční ostrou verzi technologie, která je prokazatelným důkazem toho, že daný projekt vyvinul funkční a pracující blockchain.
-
Market cap
Tržní kapitalizace znázorňuje velikost/celkovou váhu dané kryptoměny na trhu.
N
-
NFA
Zkratka z anglického Non Financial Advice, v překladu „tohle není finanční rada“, se používá nejčastěji při sdílení investiční příležitosti, kdy uživatel upozorňuje ostatní, aby si udělali vlastní průzkum a nebrali poskytnuté informace jako automatickou šanci jak profitovat.
-
Non-custodial wallet
Jedná se o typ blockchainové peněženky, při které mají uživatelé plnou kontrolu nad svými prostředky a souvisejícím soukromým klíčem. U těchto peněženek zůstávají veškeré informace na straně uživatele.
-
Noob
Označení pro člověka, který není v konkrétní oblasti dostatečně zkušený či dobrý.
-
Node
Jedná se o uzly, které jsou nedílnou součástí blockchainu pro ověřování transakcí a udržování sítě v bezpečí.
-
NGMI
Zkratka z anglického Not Gonna Make It, v překladu „to nedáme“, nejčastěji se používá při předpovědích, že konkrétní investice či plány nedopadnou dobře.
-
NGL
Zkratka z anglického Not Gonna Lie, v překladu „Nebudu lhát“, nejčastěji se využívá v negativním slova smyslu.
-
NFT fractionalized
Typ NFT, které bylo rozděleno na malé části a tyto malé části jsou pak nabízeny k prodeji. Jedno NFT tak může částečně vlastnit více osob.
-
NFT
Z anglického Non Fungible Token lze definovat jako “nezaměnitelný token” – jednotku dat, která je zapsána a ověřena v digitální databázi blockchainu. Každá digitální položka je jedinečná a je reprezentována specifickým tokenem, který může mít název, hodnotu a grafickou podobu. Vlastníci tohoto digitálního aktiva mohou prokázat, že jsou jeho vlastníky. K zajištění autorství digitálních výtvorů se používá technologie NFT. Každé dílo (např. obrázek, zvuk) má v databázi „odkaz“, což je podstatný rozdíl oproti kryptoměnám.
Více informací v našem NFT průvodci v sekci základních pojmů.
O
-
Open-source
Software s otevřeným kódem, který je navržen tak, aby byl veřejně přístupný – kdokoliv ho může vidět, upravovat a distribuovat, jak uzná za vhodné.
-
OG
Zkratka z anglického Old Generation, v překladu „stará generace“, za kterou se označují nejzkušenější či nejstarší uživatelé.
P
-
Pump & dump (P&D)
Velmi rychlý cenový nárůst a pád, nejčastěji obě varianty proběhnou v krátkém časovém horizontu.
-
Play to earn (P2E)
Typ hry, v rámci které jsou hráči odměňováni za hraní kryptoměnami či NFT, ty je možné například dále prodávat.
-
Public key
Je unikátní kombinace čísel a písmen, která slouží jako identifikačního číslo vaší peněženky při vzájemné komunikaci s ostatními nebo obecně při interakci s blockchainem.
-
Proof of Work (PoW)
Popisuje systém, který vyžaduje výpočetní výkon ze strany těžařů, aby dokázal ověřovat transakce v blockchainu.
-
Proof of Stake (PoS)
Popisuje systém, ve kterém validátoři uzamknou (zastakují) své tokeny jako depozit, čímž přispějí k ověřování transakcí, za což často získají i odměnu ve formě kryptoměn či bonusů.
-
Private key
Soukromý klíč je matematický klíč, který se používá pro přístup a správu aktiv v digitální peněžence. Používá se také k vytváření digitálních podpisů a potvrzení transakcí. Tento klíč by uživatel nikdy neměl s nikým sdílet a měl by jej mít zálohován a uchován na bezpečném místě.
-
Portfolio
Souhrnný přehled všech NFT či kryptoměn, kterými disponuje daný investor.
-
PFP
Zkratka z anglického Profile Picture odkazuje na NFT projekty, které majitelé používají jako profilové obrázky na sociálních sítích nebo na samotný profilový obrázek.
-
Paper hand
Označení investora, který prodává NFT během velmi krátkého časového horizontu či poklesu ceny, a to nejčastěji kvůli tomu, že nedokáže pracovat s rizikem.
-
Paper wallet
Nejprimitivnější forma kryptoměnové peněženky. Způsob, jak uložit kryptoměnu bez počítače. Provádí se vytištěním adres a soukromých klíčů přímo na kus papíru, kovu nebo jiného materiálu.
Q
-
Q1, Q2, Q3, Q4
Zkratka z anglického Quarter, v překladu „čtvrtletí“, značí spolu s daným číslem čtvrtletí v daném roce. Q1 = první čtvrtletí, Q2 = druhé čtvrtletí, Q3 = třetí čtvrtletí, Q4 = čtvrté čtvrtletí.
R
-
Red flag
Je varovný signál, který by měl investora upozornit na možnou formou nekalé činnosti ve spojení s projektem, osobou či přímým obchodem mezi dvěmi či více osobami. Nejčastěji se red flags objevují u projektů, které se následně ukážou jako scam.
-
Royalties
Autorský honorář nebo licenční poplatek pro původního tvůrce díla. Tento poplatek zaplatí obchodníci s NFT (většinou prodávající), když prodávají NFT na sekundárních trzích. Výši těchto poplatků určuje původní autor, nejčastěji v době mintování projektu.
-
Rarity
Ukazuje, jak vzácné či neobvyklé je vybrané NFT ve srovnání s jinými kousky v dané kolekci.
-
Rugpull
Jde o schéma, kdy tvůrci projektů přilákají velký počet investorů a následně z projektu zmizí a přestanou se mu věnovat, včetně finančních prostředků.
Podrobnější informace naleznete v tomto článku.
-
Roadmap
Vize projektu obsahující součet všech plánů a úkolů, jež chce tým za daným projektem zrealizovat, za předem stanovený časový úsek.
-
Rezistence
Cenová hladina určující cenovou úroveň, od které se cena často odráží směrem dolů, neboť obsahuje spoustu prodejních příkazů.
-
Reveal
Událost, která nastává po uveřejnění NFT kolekce na sekundární trh a odhaluje finální podobu jednotlivých NFT včetně všech traitů.
-
Rank
Definuje pořadí v žebříčku vzácnosti v konkrétní kolekci. Rank se počítá na základě kvality a unikátnosti jednotlivých částí NFT tzv. traitů.
S
-
Scam
Značí podvod, nekalou praktiku nejčastěji vzniklou za účelem odcizení finančního majetku jiné osoby nebo skupiny osob. Rovněž jsou tímto pojmem nazývány také podezřelé operace či projekty, které vypadají podezřele.
-
Snapshot
Je pořízení záznamu stavu počítačového systému nebo úložného zařízení v určitém časovém okamžiku. V případě blockchainu se jedná o pořízení záznamu vybraného bloku ve zvolený čas pro zjištění potřebných informací. Často se snapshot dělá například kvůli počtu hodlerů dané kryptoměny ve vybraný čas, aby jim mohl být následně udělen airdrop jako odměna za jejich loayalitu.
-
Smart contract
Smart contracty, nebo-li chytré smlouvy, potvrzují jedinečnost digitálních aktiv vytvořených na Ethereum blockchainu, ověřují jejich pravost a lze je sledovat. Smart contracty lze použít prakticky na cokoli digitálního od umění přes vstupenky nebo digitální přístup až po oblečení pro avatary v metaverse.
Více informací v našem NFT průvodci v sekci základních pojmů.
-
Staking
Je proces, který umožňuje uživatelům uzamknout (zastakovat) NFT či kryptoměnu sloužící pro ověřování transakcí výměnou za odměnu ve formě kryptoměn či úroků.
-
Solidity
Objektově orientovaný programovací jazyk vytvořený speciálním týmem Ethereum Network pro vytváření a navrhování smart contractů v blockchainu.
-
Shill
Jedná se propagaci NFT projektu, nejčastěji osobní formou.
-
Sweep
Překladem „pozametat“ označuje moment, kdy někdo zakoupí více kusů NFT najednou.
-
Stablecoin
Je typ kryptoměny, který je navázán na „stabilní“ rezervní aktivum, jako je americký dolar nebo zlato. Cena stablecoinu by měla být stabilní, takřka neměnná a pohybující se kolem hodnoty 1.
-
Shitcoin
Jedná se o zbytečné kryptoměny, jejiž přínos není zrovna přelomový. Často je jejich cena velmi volatilní a životnost jen krátkodobá.
-
Short term
Krátkodobý časový horizont, většinou netrvá více než 2 roky.
-
Secondary sale
Prodej uskutečněn na sekundárním marketu.
-
Secondary market
Sekundární market či platforma, která umožňuje obchodovat s NFT po jejich vymintování.
-
Satoshi
Nejmenší nominální hodnota Bitcoinu, která odpovídá 100miliontině Bitcoinu.
-
Support
Cenová hladina určující cenovou úroveň, od které se cena často odráží směrem nahoru, neboť obsahuje spoustu nákupních příkazů.
T
-
Token transfer
Znamená přesun tokenu z jedné adresy na jinou. Ať už svépomocí či jinou stranou.
-
Token approval
Token approval uděluje svolení decentralizovaným aplikacím, libovolně nakládat s prostředky uvnitř kryptoměnové peněženky. Proto jej udělujeme pouze důvěryhodným aplikacím, u nichž si prověříme, že nejsou scam.
-
To the moon
V překladu „až na měsíc“, značí situaci, kdy investoři věří ve vysoký nárůst své investice.
-
Tokenomics / tokenomika
Jde o spojení výrazů token a ekonomika. Popisuje faktory, které ovlivňují použití a hodnotu tokenu, jeho distribuci, nabídku a poptávku, vznik dalších tokenů nebo pálení tokenů.
-
Token
Digitální aktivum, které je postaveno na již existujícím blockchainu (např. Dogecoin na Bitcoinu, Uniswap na Ethereu atd.). Oproti tomu pojem coin reprezentuje digitální aktivum, které je postaveno na svém vlastním blockchainu (např. Bitcoin, Ethereum, Solana atd.).
-
Traits
Představují nejrůznější vlastnosti či předměty, které utváří finální podobu NFT po revealu.
-
Transakce (tx)
Jsou datové struktury, které jsou vkládány do databáze uživateli, a které kódují přenos hodnoty mezi účastníky systému. Co se týká blockchainu, transakce probíhají vždy při každé interakci, například při odesílání kryptoměn, mintování NFT, claimování airdropu atd.
-
Tržní kapitalizace
Znázorňuje celkovou tržní hodnotu společnosti, která je dána součtem hodnoty všech akcií či kryptoměn v oběhu.
-
Total supply
Označuje celkový počet mincí dané kryptoměny, které v současnosti existuje a jsou buď v oběhu, nebo jsou nějak uzamčeny.
-
Testnet
Zkušební verze blockchainu, používá se pro testovací provoz, aby byly odladěny veškeré mezery v kódu a byl tak zajištěn bezproblémový, bezporuchový a plně bezpeční mainnet.
-
TBH
Zkratka z anglického To Be Honest, v překladu „upřímně“, uživatelé ji využívají, když chtějí zdůraznit svůj upřímný názor.
-
TBA
Zkratka z anglického To Be Announced nebo To be Agreed, v překladu „bude oznámeno“ nebo „bude dohodnuto“, se používá v případě, že ještě není známa konkrétní informace.
U
-
Utilities (utility)
Jde o využitelnost/přidanou hodnotu tokenu, který držitele opravňuje ke konkrétní činnosti, poskytuje mu určité výhody nebo speciální přístup. Tyto specifické druhy využití tak dávají majitelům NFT hodnotu nad rámec tržní ceny. Mezi utility patří například různé typy členství, přístup k prémiovému obsahu, zážitky v reálném světě, levnější merch, využití daného NFT ve hře či metaverse.
V
-
Volume
Jedná se o celkový objem financí či kryptoměn investovaný do příslušné NFT kolekce.
-
Volatilita
Míra poklesu a vzestupu ceny, u NFT je volatilita velmi vysoká, protože jejich cena rychle kolísá.
W
-
Wen
Zkrácený výraz pro „kdy“ vycházející z anglického When, který se používá v kontextu nedočkavosti investorů při konkrétní investiční příležitosti.
-
Whitelist (WL)
Databáze adres peněženek, které získají předčasný přístup k NFT kolekci před jejím veřejným spuštěním. Ti, kdo jsou na whitelistu, mají možnost nakupovat nově vydané NFT před zbytkem trhu, často za nižší cenu a za nižší transakční poplatky.
-
WTT
Zkratka z anglického Want To Trade, v překladu „chci vyměnit“, používá se v případě, kdy má investor zájem vyměnit nějaké aktivum za jiné.
-
WTS
Zkratka z anglického Want To Sell, v překladu „chci prodat“, se používá v případě, že má investor zájem něco prodat mimo sekundární trhy nebo přes tzv. privátní prodeje.
-
WTB
Zkratka z anglického Want To Buy, v překladu „chci koupit“, se používá v případě, že má investor zájem něco koupit mimo sekundární trhy nebo přes tzv. privátní prodeje.
-
WGMI/WAGMI
Zkratka z anglického We Gonna Make It, v překladu „dáme to“, se používá v případě, že investoři věří konkrétní investici.
-
Whale (velryba)
Investor s portfoliem, které má vysokou hodnotu. Velryby se vyznačují tím, že dokážou alespoň z malé části hýbat trhem v případě, že se rozhodnou nakupovat nebo prodávat.
-
Wallet
Je kryptoměnová peněženka.
#
-
420
Číselná reference na kouření marihuany.
-
10k projekt
NFT projekt, který má v kolekci 10 000 kusů NFT.
-
1:1
Jedinečný/unikátní kus NFT vytvořený umělcem, respektive není vytvořen umělou inteligencí. 1/1 díla bývají často také součástí počítačově generovaných kolekcí. Například 10 NFT z 10k kolekce je vytvořeno ručně, zbylých 9 990 ks je pak vygenerováno počítačem. Tyto unikátní NFTs pak mají zpravidla vyšší cenu, neboť dosahují nejvyšší vzácnosti.