Filip Hodas
- 3D art
- surrealismus
Filip Hodas je český 3D umělec, který pochází z Prahy. Ve své tvorbě používá prvky surrealismu a odkazy na ikony současné popkultury. Fantasticky balancuje mezi fikcí a realitou, díky čemuž uspěl v prestižních soutěžích a spolupracoval s několika velkými komerčními značkami. Dnes patří mezi 20 nejsledovanějších Čechů a na Instagramu ho sleduje více než 620 tisíc lidí. V umělecké branži působí také pod přezdívkou „Hoodass“.
Svou uměleckou kariéru zahájil v roce 2015, kdy spustil 400denní projekt renderingu. Na svůj účet na Instagramu tak po dobu více než jednoho roku každodenně nahrával nové dílo v rámci svého experimentu „Daily Renders“. Během tohoto období vzniklo více než 400 děl a Filip se stal velmi populárním umělcem se statisíci příznivci. Nyní pracuje na volné noze.
Jeho nejpopulárnější sérií je Pop Culture Dystopia, která se stala virální v roce 2018. Využívá v něm světoznámé osobnosti minulé i současné kulturní scény a zasazuje je do apokalyptických prostředí paralelních světů. Jejím cílem je poukázat na pomíjivost těchto ikonických symbolů 20. a 21. století. Dalšími známými sbírkami jsou Cartoon Fossils, která využívá zákony anatomie, a série Plastic Pollution, která upozorňuje na rostoucí míru znečištění plastem. Jako jeden z nejsledovanějších 3D umělců měl možnost spolupracovat s mnoha mezinárodními značkami, včetně společností Adidas, Coca-Cola, Adobe a Samsung.
V minulosti se aktivně věnoval i hudbě jako DJ. Ovšem i jako úspěšný výtvarník dostal příležitost vrátit se do této sféry, když mu francouzský skladatel elektronické hudby Jean-Michel Jarre svěřil obálku svého projektu. Navrhoval také obálky knih pro HarperCollins, jedno z největších knižních nakladatelství na světě se sídlem ve Spojených státech. Jeho umělecká díla byla rovněž licencována švédským nábytkářským řetězcem IKEA a prodávána jako obrazy.
Filip se poprvé setkal s NFT v roce 2020, kdy začal nabízet některé své práce jako NFT na platformách jako Nifty Gateway a SuperRare. Jeho největším úspěchem je prodej díla Discarded za 28 ETH, v té době v absolutní hodnotě téměř 90 tisíc dolarů.