Vysvětlujeme: Co jsou Open Editions v NFT a jak vydělávají (nejen) umělcům miliony?
Open Edition je specifický způsob vydání NFT kolekce pro veřejnost, přičemž velikost této kolekce není předem známá. Konečná velikost se odvíjí od poptávky po konkrétní kolekci. Nejčastěji je OE dostupná pro mintování pouze po omezenou dobu. Jako první využívali tento způsob vydání NFT kolekce umělci na platformě Nifty Gateway a suverénně nejpopulárnějším reprezentantem Open Editions je umělec Pak, který tímto způsobem vydal svoji nejúspěšnější kolekci Merge. Zájemci si mohli během jednoho dne pořídit libovolný počet NFT z kolekce. Open Editions mají také několik specifik, která si v dnešním článku představíme.
I známí digitální umělci, jako například XCOPY a Grant Riven Yun, zaznamenali úspěch s vydáním svých sbírek jako otevřených edic.
Hype kolem Open Editions se rozjel v lednu 2023 a ještě před rozmachem tohoto trendu se o slovo přihlásil i FVCKRENDER. Známým umělcem a fotografem, který si s OE pohrává už léta, je například Guido Di Salle.
Na úvod je třeba říci, že se jedná o experimentální způsob vydání kolekce, jelikož mnohem tradičnější jsou tzv. limitované kolekce jako například CryptoPunks nebo Bored Ape Yacht Club, o kterých je předem známo, že mají maximálně 10 tisíc kusů. Oba přístupy mají své výhody a nevýhody a mohou imponovat různým typům zákazníků, sběratelů nebo investorů. I když jsou limitované edice mnohem běžnější, zejména v posledních dvou měsících se velmi intenzivně rozjel trend Open Editions, a tak jsme mohli vidět v plné kráse nejen všechna jeho pozitiva, ale také nástrahy pro NFT trh.
Nejčastější charakteristiky Open Edition NFT kolekcí
- Lze je mintovat po omezenou dobu a může se jich vymintovat neomezené množství, limitem je v drtivé většině případů předem stanovený čas, zajímavostí však je, že autoři Open Editions někdy svým rozhodnutím jednoduše ukončí mintování předčasně, což má za následek, že si zájemci musí později tyto tokeny kupovat ze sekundárních marketů.
- Mintování Open Editions nejčastěji probíhá přes webovou stránku Manifold, která se stala průkopníkem, protože autorům projektů umožňuje realizovat minty, aniž by museli umět programovat smart contracty. Jedná se o user friendly a intuitivní prostředí, které si osvojilo 99 % trhu.
- Open Editions jsou po vymintování dostupné jako běžné kolekce na sekundárních trzích jako Opensea.
- V drtivé větší případů jde o ERC-1155 tokeny, které poskytují možnost vytvářet tokeny s jedinečným identifikátorem, jakož i tokeny se stejným identifikátorem. To umožňuje vývojářům snáze a efektivněji vytvářet a spravovat různé druhy tokenů v rámci jednoho smart contractu. Standard ERC-1155 také poskytuje jednotné rozhraní pro aplikace, které chtějí pracovat s těmito tokeny, což umožňuje snazší interakci mezi různými aplikacemi a tokeny. Samozřejmě to však není pravidlem, některé OES vydávají také jako ERC-721 tokeny.
- Velké množství Open Editions vydávají zejména umělci, kteří tyto kolekce využívají ke své propagaci, ale i k výdělku. Open Edition NFT často napojují na zbytek svého ekosystému. Open Edition NFTs umožňují burnovat, tedy spálit a vyměnit tak například za jiné NFT z kolekce. V tomto případě jsme často svědky deflačních mechanismů, kdy je potřeba spálit více NFT, abyste dostali jedno vzácnější. Díky tomuto systému se často nemusíte bát ani kolekcí, které mají například 100 tisíc vymintovaných NFT z kolekce. Dobrým příkladem je například Memo Angeles Presents: The Killa Chronicles od Killa Bears, kde se sice na začátku vymintovalo více než 60 tisíc NFT, díky deflačním mechanismům jich je už jen přibližně polovina a drží si floor price nad dvojnásobkem mint price.
- Kromě typických deflačních „burn“ mechanismů mají Open Editions i jiné funkce, například autor legendární Nyan Cat vydal vlastní Open Edition kolekci, kde umožnil nejprve vymintovat desetitisíce kusů kočky s červeným balónem a později si mohli držitelé postupně zaměnit svůj červený balón za barevnou škálu jiných. V podstatě tak tento druh kolekcí umožňuje autorům, aby mohli tvořit různé typy her, čímž investory baví a zároveň jim umožňují ještě více přemýšlet nad tím, jak najít nejvíce profitabilní cestu. Dalším a suverénně nejpopulárnějším reprezentantem je projekt Vizualize Value, který stojí za extrémně populární kolekcí „Checks“. Ta se v době psaní tohoto článku vyšplhala z jednotek dolarů na neuvěřitelných více než 2 ETH, tedy přibližně 3500 dolarů. Momentálně se objevuje řada spekulací o tom, jak se projekt vyvine, a právě to umožňuje, aby jeho cena závratným způsobem stoupala.
- Open Editions jsou často zcela zdarma, protože je autoři využívají jako způsob propagace, případně je lze koupit za symbolickou cenu méně než deset dolarů. Když se na to podíváte z pohledu umělce, který vydává své umění formou OE, i tak nízká cena v rámci kolekce desetitisíců kusů dává smysl. Obecně je cílem Open Editions zpřístupnění uměleckých děl co nejširším masám, zpravidla za nižší cenu.
- Open Editions se využívají i jako nástroj pro získávání charitativních prostředků.
Výhody Open Editions pro sběratele a umělce
- Více lidí se může stát součástí ekosystému projektu nebo umělce, který by jinak byl mimo jejich finanční možnosti. Open Editions mohou být velmi užitečné pro zpřístupnění projektu širšímu okruhu sběratelů. V praxi obvykle nejlépe poslouží umělcům, kteří již mají stávající fanouškovskou základnu a zároveň chtějí přivítat nové publikum. Slouží jako forma propagace i příjmu.
- Jejich cena je zpravidla nižší než v případě limitovaných kolekcí.
- Prostor pro experimentování, hry, deflační mechanismy a burn mechanismy.
- Není nutné získávat whitelisty a exkluzivní přístupy, protože Open Editions jsou dostupné pro každého.
Nevýhody Open Editions pro sběratele a umělce
- Open Editions umožňují zejména spekulantům nakupovat velké množství NFT z kolekce prostřednictvím botů, takže později mohou mít moc ovlivňovat cenu kolekce.
- Open Editions mohou odradit sběratele, kteří si zakládají na tom, že jsou držiteli exkluzivních kousků. Když umělec, který dosud prodával jen 1/1 kolekce, najednou vydá velkou desetitisícovou kolekci, někteří sběratelé mohou mít pocit ztráty exkluzivity.
- Na trendu OE se svezou i podvodníci, kteří dělají tzv. „Rug pully“, což znamená, že od investorů vytáhnou peníze a od projektu odstoupí.
- Open Editions lákají i nové investory, kteří mnohdy neprovedou předchozí rešerši trhu, načež mohou v případě neúspěchu kolekce přijít o své peníze.
Budoucnost
Jak už bývá v NFT zvykem, i trend Open Editions dohnal zájem do extrému – tím zatím největším je doslova „Free mint“, tedy lístek bylinky máta, který byl k dispozici zdarma. Celkově se vymintovalo 178 milionů NFT „Free mint“ v rámci Open Edition, která byla otevřena několik dní. A tím se dostáváme k podstatě věci. OE trend začíná po takových extrémech pomalu upadat, neznamená to však, že umírá. Jen už stojí mimo pozornost spekulantů. Open Editions mají své místo mezi uměleckými NFT, neboť tvůrcům umožňují budovat zajímavé hry a deflační mechanismy a zároveň plní funkce, které jsme popsali ve výhodách, tedy slouží jako promo a výdělek pro umělce. Budeme se proto těšit, co dalšího si pro nás v rámci tohoto způsobu prodeje připraví zejména umělci a tvůrci, kteří již v NFT zanechali svoji stopu. To je zároveň nejdůležitější ponaučení z tohoto článku, pokud jde o Open Editions – určitě je nekupujte hlava nehlava, ale dobře si projekty prostudujte a věřte jen těm umělcům, kteří již v minulosti dokázali, že to s NFT myslí vážně.