Srovnání: Sekundární NFT markety
Obchodování s NFT je možné třemi základními způsoby, obecně však platí, že téměř všechny cesty vedou na sekundární trhy, jichž postupně přibývá. Dalšími dvěma alternativami jsou platformy, které za poplatky umožňují tvz. swap, tedy výměnu NFT za NFT nebo NFT za kryptoaktiva. Třetí možností je přímý nákup od prodejců (resp. autorů) a přímý prodej bez zprostředkovatele. Jelikož investoři preferují širokou nabídku NFT a velké množství uživatelů (kupujících a prodávajících), bezpečnost a pohodlí, z těchto možnosti suverénně vyhrává právě sekundární market.
Aktivně využívaných sekundárních tržišť přibývá, i když od roku 2017 do roku 2021 téměř všichni využívali primárně OpenSea. Konkurence tak motivuje i průkopníka v tomto oboru zlepšovat prostředí pro uživatele a přidávat nová vylepšení či funkce.
V tomto článku si popíšeme základní využití konkrétních marketů, které jsou na základě objemu proinvestovaných peněz dlouhodobě nejpoužívanější. Každý z nich má výhody i nevýhody a je jen na vás, kterému dáte přednost.
Ve všech případech budete potřebovat připojení peněženky, přečtěte si proto náš MetaMask návod.
OpenSea
OpenSea je první světově známé tržiště pro NFT. Vzniklo v roce 2017. Zakladatele Devina Finzera a Alexe Atallaha fascinovala blockchainová hra CryptoKitties, avšak její postavičky v té době nebylo kde obchodovat, proto vznikla myšlenka vytvoření platformy pro obchod s digitálními aktivitami.
OpenSea je dlouhodobě největší světový decentralizovaný směnný trh typu peer-to-peer pro sledování trhu a obchodování s NFT. Nejznámějšímu sekundárnímu marketu OpenSea jsme se již věnovali v samostatném článku, ve kterém jsme si popsali podrobnosti o jeho funkcionalitě a shrnuli, co všechno lze na této platformě dělat. Nejdůležitější skutečností je, že je velmi intuitivní a jednoduchý na používání, proto bude vyhovovat i začátečníkům, kteří nemají zkušenosti s investováním do nezaměnitelných tokenů. OpenSea spustila svou první aplikaci pro Android a iOS v září 2021. Aplikace využívá podobné funkce jako webová platforma, proto je možné ji téměř plnohodnotně využívat i v „kapesní verzi“.
Jedná se o nejuniverzálnější trh, na kterém lze nalézt všechny druhy nezaměnitelných digitálních aktiv (PFP / Avatar kolekce, Metaverse kolekce, 1 : 1 artové umění nejprestižnějších umělců apod.). Navíc, na OpenSea lze obchodovat na velkém počtu sítí včetně sítí Solana, Arbitrum, Polygon či Avalanche.
OpenSea momentálně beta-testuje své analytické nástroje, které uživatelům zjednoduší rozhodování pří nákupu a prodeji.
Výhody
- Velmi jednoduché a intuitivní používání.
- Probíhá na něm velký počet transakcí a obchodů.
- Velký výběr NFT projektů různých druhů na různých blockchain sítích.
- Užitečná a plnohodnotná aplikace.
- Možnost vymintovat vlastní NFT.
- Možnost nakupovat kreditní kartou za fiat měnu.
- Analytické nástroje.
Nevýhody
- Vysoký zprostředkovatelský poplatek až 2,5 %.
- Horší dostupnost uživatelské podpory.
LooksRare
Dva neznámí zakladatelé pod pseudonymy Zodd a Guts spustili platformu v lednu 2022. Cílem LooksRare bylo sesadit OpenSea z jeho pozice číslo jedna na trhu NFT, což se nakonec nepodařilo. LooksRare se v mnoha ohledech podobá decentralizované burze SushiSwap, kterou také založil pseudonymní účet.
Platforma se chlubí tím, že ji založili „lidé z NFT pro lidi z NFT“, tedy s cílem decentralizace. LooksRare je vytvořen s modulárními smart contracty, které platformě umožňují postupně zavádět nové funkce včetně takových, které ji odliší od ostatních. Slibuje například možnost posílat hromadné nabídky na nezaměnitelné tokeny s konkrétními vlastnostmi a podobně.
Looksrare se snaží o demokratičtější a uživatelsky orientovaný přístup, což se odráží také v ekonomice tokenu, neboť až 75 % celkové nabídky je vyhrazeno pro komunitu. LooksRare podkopává svého rivala OpenSea výškou poplatků za obchodování a nabízí paušální poplatek 2 % za všechny obchody ve srovnání s 2,5% na OpenSea. Kromě toho obchodníci dostávají odměny v nativním tokenu $ Looks, což vedlo k obviněním z falešných obchodů s cílem zvýšit popularitu platformy a uměle nafouknout její objem obchodů v porovnání s jinými trhy.
Výhody
- Odměny za různé aktivity ve formě $ Looks tokenu.
- Větší decentralizace.
- Nižší poplatky než na OpenSea.
Nevýhody
- Komplikovaná navigace mezi kolekcemi a složité vyhledávání.
- Velké množství falešných kolekcí.
- Chybějící analytické nástroje.
- Obvinění z nafukování objemů obchodů.
X2Y2
Platformu X2Y2 spustili anonymní tvůrci v únoru 2022, tedy v době, kdy se v nezaměnitelných tokenech točil podstatně větší objem peněz než v současné době. Samotný sekundární market tvrdí, že je ve výlučném vlastnictví komunity.
X2Y2 velmi rychle převálcovala konkurenta Looksrare díky kvalitnímu marketingu a několika výhodným akcím, jako například zavedení dočasně sníženého poplatku 0,5 % za všechny transakce. Společnost zároveň oznámila, že všechny peníze, které vybere, rozdělí na odměnách v podobě vlastního tokenu pro nejaktivnější obchodníky.
Trh X2Y2 nabízí několik specifických funkcí jako například možnost hromadných prodejů a hromadných nákupů a zasílá upozornění na nákupy a prodeje v reálném čase. Platforma integrovala své vlastní hodnocení rarity, které uživatelům umožňuje získat přístup k nejnovějším informacím o jedinečnosti konkrétního NFT na trhu. Ve srovnání s dalšími platformami je relativně přístupná i začátečníkům.
Výhody
- Nabízí krátkou analýzu peněženky, resp. odhad hodnoty peněženky, celkové náklady, celkový profit a spotřebovaný gas.
- Odměňovací systém ve formě kryptoměny a možnost stakingu.
- Šikovné filtry.
- Poukazuje na očekávané velké projekty, které doporučuje sledovat.
- Integrovaný systém, který zobrazuje raritu (ve většině kolekcí).
Nevýhody
- Více funkcí, které jsou náročnější na pochopení a mohou zmást méně zkušené investory.
- Chybějící monitor populárních kolekcí.
- Chybějící analytické nástroje.
Blur.io
Blur je platforma založená na síti Ethereum. Svou činnost spustila v říjnu 2022 s podporou investiční společnosti Paradigm. Platforma se zaměřuje na profesionální obchodníky s NFT, na které cílí například s funkcí floor sweep, díky níž umožňuje nakupovat tokeny hromadně. Podporuje také sofistikovanějśí nástroje pro analýzu portfolia. Uživatele láká na avizovaný airdrop svého tokenu $BLUR pro ty, kteří budou v následujícím období aktivně na tomto marketu obchodovat. Podrobnější podmínky, jak získat od platformy dárek zdarma, jsou uvedeny přímo na platformě, jde však spíše o marketingovou aktivitu než skutečný potenciální atraktivní výdělek.
Blur.io momentálně následuje nedávný trend volitelných licenčních poplatků ve snaze přilákat uživatele a vytvořil i program odměňování, který motivuje uživatele k placení licenčních poplatků výměnou za více tokenů BLUR. Debata o licenčních poplatcích je v posledních týdnech středem pozornosti v odvětví NFT.
Výhody
- Vysoká přehlednost, jelikož efektivně sdružuje i konkurenční sekundární markety.
- Funkční analytické nástroje pro pokročilé.
- Další zajímavé funkce pro pokročilé uživatele jako „floor sweep“ nebo filtry.
- Nízké nebo žádné (dobrovolné) licenční poplatky.
- Žádné poplatky za zprostředkování.
Nevýhody
- Velmi mladý, nemá vybudovanou pověst.
- Jen pro zkušené uživatelů.
- Nulové poplatky jen do ledna 2023.