Bitcoin NFTs

Vysvětlujeme: Co jsou Bitcoin NFTs a mají šanci na globální úspěch?

Měna nebo platidlo – to představuje prioritní využití Bitcoinu. I když Bitcoin je na světě mnohem déle než všechny ostatní kryptoměny, velmi dlouho se diskutuje o tom, zda bude opravdu využitelný kromě toho, že je pro mnoho investorů a fanoušků kryptoměn atraktivním investičním aktivem v decentralizované síti. Zdá se, že jeho sekundární užitečnost může nabídnout nedávný vývoj, který naznačuje slibné řešení, i když už tradičně vyvolává i řadu kontroverzí. Řeč je o nezaměnitelných tokenech (NFT), které lze kromě sítě jako Ethereum nebo Polygon provozovat už i na Bitcoinu.

Vývoj nově spuštěného protokolu Ordinals od prvních únorových dnů umožnil, že přímo v blockchainu je možné zapsat NFT, které má metadata stejně jako například v případě nezaměnitelných tokenů v síti Ethereum. To umožnily mnohé aktualizace, kterými Bitcoin v posledních letech prošel. Protokol Ordinals našel způsob, jak uložit informace v bitcoinové transakci nad rámec limitů, které síť dříve považovala za přijatelné. Tento proces představuje zlepšení ve srovnání s jinými řetězci, protože tyto řetězce dosud mohly ukládat pouze odkaz, který poté odkazoval na webovou stránku, kde je obrázek umístěn. Jde o pokrok, který zaujal již mnoho známých investorů na síti Ethereum.

Než budeme pokračovat, je vhodné zmínit, že to investoři myslí s touto novinkou opravdu vážně. Díky protokolu Ordinals postupně vznikají i další NFT projekty na síti Bitcoin a ty nejatraktivnější již zaznamenávají velký úspěch. Například jeden z držitelů velkého počtu NFT Dingaling si zakoupil 8. února sedm CryptoPunků na síti BTC za stovky tisíc dolarů – konkrétně 15,2 BTC v době, kdy byla cena za jeden BTC více než 23 tisíc dolarů. Pochopitelně BTC Punkové si cenu drží díky tomu, že jsou odvozeni od ikonické kolekce CryptoPunks v síti Ethereum.

Názory na vstup trendu NFT na síť Bitcoin se pochopitelně liší a rozdělují sběratele, investory a nadšence kryptoměn a Web3 světa na dva tábory. Bitcoin maximalistům a spíše konzervativním investorům moc nevoní. Pokud odhlédneme od dlouhodobé diskuse o tom, zda by měl být řetězec vyhrazen pouze pro zaznamenávání finančních převodů, tyto NFT jsou obecně náročné na data. Ty totiž v případě NFT zápisů zabírají mnohem část kus uvnitř každého bloku, aby se transakce zpracovala, a zvyšují poplatky pro těžaře.

Když se v lednu spustil Ordinals, vyvolal v komunitě Bitcoinu rozruch, protože nadšenci, obhájci a vývojáři se dohadovali o výhodách umístění JPEG do blockchainu. Zatímco vášnivá diskuse pokračuje, počet zápisů Bitcoinů pomocí protokolu Ordinals již 7. února překročil 11 000 zápisů, jak uvádí zpráva analytického nástroje Dune. Dva dny nato, 9. února, bylo těchto zápisů již 13 000.

Co jsou Ordinals a jaké jsou argumenty pro a proti?

Ordinals jsou „platformou“, která umožňuje zapisovat NFT do ekosystému Bitcoinu. V minulosti se už o něco podobného pokusila společnost Counterparty, která v roce 2014 uvedla první projekt Rare Pepes a o tři roky později i projekt Stacks. Jak jsme již zmínili, tento projekt využíval jen hypertextové odkazy a měl poměrně daleko k NFTs, jak je známe na síti Ethereum. Protokol Ordinals se však liší tím, že aktiva, včetně JPEG, a dokonce i videoher, jsou zapsána přímo v bitcoinovém blockchainu, aniž by potřebovala sidechain nebo další token.

Vývoj projektu Ordinals pohltil komunitu Bitcoinu a vyvolal nové diskuse a otázky o konečném účelu sítě Bitcoin. Podle některých protokol Ordinals otevřel Pandořinu skříňku hrozeb pro síť Bitcoin včetně útoků škodlivého softwaru a prudce rostoucích transakčních poplatků. Co je však nejdůležitější, v těchto dnech se definitivně rozhoduje o tom, zda se bude Bitcoin využívat také pro nefinanční účely.

A proč jsou Ordinals pro Bitcoin potenciálním přínosem? Největší krytoměně přináší mnohem více využitelnosti, na které mohou v budoucnu nadšenci technologií Web3 stavět. Nadšenci si myslí, že je správné, když mají uživatelé možnost vybrat si mezi různými blockchainy, proto doufají, že v budoucnu už nebudeme klást otázky typu proč je toto aktivum „on-chain“, ale spíše otázky proč je toto aktivum na tomto konkrétním blockchainu, píše portál NFT NOW. Když opadne prvotní šílenství a NFT na Bitcoinu se ustálí, pravděpodobně získáme lepší představu o tom, jaká bude jejich využitelnost v reálném světě.

Zastánci Ordinals mohou argumentovat, že možnost těžařů vydělat více peněz z větších bloků zvýší poptávku po blokovém prostoru a poplatcích. To by zase mohlo vést k rozšíření trhů a silnější poptávce po prostoru pro bloky, což by celému ekosystému poskytlo tolik potřebnou podporu. Těžaři by například mohli upřednostňovat transakce s vyššími poplatky, což by vedlo ke zvýšení jejich příjmů. To by zase mohlo zvýšit bezpečnost sítě, protože těžaři by byli motivováni ji udržovat.

Jak obchodovat s Ordinals?

Jak asi tušíte, celé to není až tak jednoduché, jak to vypadá. Ve skutečnosti se bavíme o relativně nové technologii, jejíž bezpečnostní stránka není dostatečně probádaná. V současné době je sice k dispozici velmi podrobná dokumentace od autorů projektu Ordinals, ve které se můžete dočíst o tom, jak lze „digitální artefakty“ Ordinals sbírat a obchodovat s nimi, pokud však nejste fanoušci IT technologií, pravděpodobně to zatím není nic pro vás.

Určitě zatím nenajdete user-friendly nástroje, jako je tomu v případě sítě ETH, kde už máme různé peněženky jako MetaMask a sekundární trhy jako OpenSea. Tam ještě zdaleka nejsme, prozatím si musíte vystačit s různými příkazy a návody, které zveřejnila samotná platforma.

V průběhu února už vzniklo několik různých peněženek i sekundárních marketů, které pro začátek určitě poslouží, i když ještě zdaleka nemají tolik funkcí, jako sekundární markety fungující na ETH síti. za všechny můžeme zmínit například ordswap.io, ordinalswallet.com a ordinals.market, které jsou již k dispozici. Vždy si však dávejte pozor, abyste byli na správné doméně. Tyto markety sdružují oficiální i neoficiální kolekce, proto si také dávejte pozor, abyste nekoupili NFT z falešné kolekce.

Co se týká peněženek, máme již k dispozici například Xverse Wallet, Ordinals Wallet a Hiro Wallet. Všechny tři jsou zatím v začátcích, a tak je zatím obtížně posoudit, která se uchytí jako nejpoužívanější a bude funkční podobně jako MetaMask v případě ETH síti. Podrobněji se jejich srovnání budeme věnovat v budoucnosti, kdy přidají více funkcionalit. Zatím umožňují provádět operace jako přidání BTC na peněženku a následný nákup nebo prodej, resp. odeslání například na centralizovanou burzu.

Xverse wallet
Xverse wallet


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..