Snoop Dogg hudební NFT

Vysvětlujeme: Co jsou hudební NFT a které jsou nejznámější?

Hudební NFT nejsou pouze mediální soubory, se kterými můžete obchodovat v blockchainu. Potenciálně se může jednat o revoluci v tomto oboru, kterou již před několika lety nastínily streamovací služby. Jak jsme již zmínili, díky technologii NFT mohou mít zpěváci, hudebníci, DJs, muzikanti a další kreativci v hudebním průmyslu moc nad svými nahrávkami a zároveň z nich získávat i adekvátní pravidelné výdělky. Hudební NFT umožňují umělcům, aby si budovali vlastní kariéru bez nutnosti podepisovat různé komplikované smlouvy s vydavatelstvími, které nemusí být oboustranně výhodné. Navíc díky technologii blockchain může být vztah mezi hudebníkem a fanouškem vzájemný a také podpora může být oboustranná, pokud jde o různé typy odměn.

Bohužel ani streamovací služby totiž nejsou ve svém fungování ideální a často jednoduše neodměňují umělce, ale například velké mediální domy nebo vydavatelství, které si to vynutily v různých smlouvách s umělci. Podobně jako v případě vizuálních umělců, NFT vytvořily nový ekonomický model a otevřely nové možnosti, které lze využít k profitování z duševního vlastnictví, aniž by bylo třeba spoléhat na zprostředkovatele. Kromě toho díky mechanismům zabudovaným do blockchainu umožňují NFT tvůrcům získávat honoráře ze sekundárního prodeje.

Pokud se u sekundárních trhů bavíme o tom, že umělec vydělá od 2,5 do 10 % ze sekundárních prodejů, v rámci běžných streamovacích služeb jsou to maximálně setiny až tisíciny procent.

Hudební NFT mohou mít různou podobu, nejčastěji se jedná buď o píseň, videoklip nebo celé album, které je vytvořeno buď umělcem, nebo případně i prostřednictvím počítačového programu podobně jako generativní umění, případně kombinací těchto přístupů. Nejčastěji se setkáte s případem, že se jedná o samostatnou skladbu podobně, jako je tomu u klasických vizuálních NFT. Jak už mnozí víte, i na OpenSea se můžete setkat s NFT, které jsou kombinací vizuálu, tedy obrázku nebo pohyblivého obrázku, jehož součástí je také hudba.

Existuje několik základních typů hudebních NFT, které se ve světě používají a s nimiž se můžete setkat. Na tomto rozdělení pochopitelně závisí i vzácnost (nikoli automaticky i cena) konkrétního NFT.

1 of 1 (1/1) NFT: Jedná se o nezaměnitelný token, který byl vydán jako unikátní položka a neexistuje žádný další, které by měl vlastnosti podobné této edici. Jedná se o exkluzivní NFT, které jsou mnohem vzácnější než uzavřené kolekce více kusů nebo otevřené kolekce, o kterých si ještě povíme. Výhodou je právě zmiňovaná vzácnost, nevýhodou, že je často obtížné najít investora, který by dokázal vzácnost takového NFT ocenit adekvátním způsobem.

Limitovaná edice: Jedná se o podobné kolekce jako známe u vizuálních NFT, takové hudební projekty vydávají konkrétní počet, například 1000, 5000 nebo 10000 kusů NFT. Takové NFT jsou obvykle méně vzácné než exkluzivní 1/1 NFT. Největší výhodou kolekcí s větším počtem kusů je, že nemusí být zbytečně finančně nedostupné a zároveň jimi může větší skupina fanoušků podpořit oblíbeného umělce. Na druhou stranu držitelé NFT z limitované kolekce pochopitelně nemohou očekávat tak atraktivní výhody jako držitel, který si zakoupil 1 of 1 NFT. Umělci nejčastěji využívají kombinaci větších a exkluzivních kolekcí.

Otevřená edice: Jedná se o specifický typ limitované edice, která však není většinou limitována počtem kusů, ale například časem, po který je možné si konkrétní NFT zakoupit. Umělci například nechají edici otevřenou den nebo týden a trh (v tomto případě fanoušci) rozhodne, jak velká tato kolekce bude.

Výhody a nevýhody hudebních NFT pro umělce

Výhody

Jde o způsob, jak podpořit své oblíbené umělce přímo, aniž byste se museli obávat, komu vlastně své peníze posíláte. Obejdete tak vydavatelství nebo streamovací službu, které si vždy vezmou svůj podíl za poskytnuté služby.

  • Umělcům dávají volnost v tvorbě, nemusí se přizpůsobovat a dělat kompromisy. Umělci jsou díky blockchainu nezávislejší a mají mnohem méně povinností, pokud jde o různé oficiality. Když chcete vydávat hudbu, musíte ji registrovat na různých databázích a podobně, což vás v případě NFT nemusí zajímat.
  • Umělci si budují vlastní komunitu a ekosystém. Například, když vydají limitovanou edici, následně mohou s držiteli tokenů komunikovat a poskytovat jim různé výhody, přednostní přístupy a podobně.
  • Vydávání hudby v blockchaine je zdarma, nejsou zapotřebí žádné vstupní poplatky a podobně. Hudební NFT si dnes zvládne zakoupit každý, kdo má peněženku MetaMask, níže v tomto článku se však věnujeme také konkrétním platformám, na kterých si můžete hudební NFT zakoupit.
  • Zajímavostí je, že z koupě NFT od hudebníka může profitovat i fanoušek, například když jedním z benefitů je sdílený honorář získaný ze skladby prostřednictvím streamování nebo prodeje nahrávek. Prostřednictvím tohoto typu sdíleného vlastnictví se NFT mohou zhodnocovat souběžně s úspěchem umělce nebo jeho písně a motivovat fanoušky, aby se podíleli na financování začínajících umělců z vlastní vůle nebo s nadějí, že jednoho dne se jim tato investice vrátí ve formě odměny za autorská práva.

Nevýhody

Většina umělců je stále odkázána na kombinovaný model vydávání hudby na decentralizovaných platformách a zároveň i na streamovacích službách komerčního charakteru, protože právě ty jsou postaveny tak, že poskytují umělcům silné zázemí a propagaci.

  • Hudební NFT jsou zatím o něco méně oblíbené než například NFT vizuálních umělců, budeme proto muset ještě chvíli počkat, než veřejnost tuto relativní novinku přijme.

Nejznámější hudební NFT

  • Možná vás to překvapí, ale existují i hudebníci, kteří jsou ve světě blockchainu se svojí tvorbou úspěšnější než byli v „reálném světě“. Hudebník 3LAU například jedno ze svých alb namísto klasického prodeje vydražil prostřednictvím hudebního projektu NFT. Za tři dny prodal prostřednictvím NFT 33 alb Ultraviolet za což získalo celkem 11,7 milionu dolarů. Digitální aktiva navíc lákala fanoušky nabídkou štědrých odměn včetně speciální edice vinylů, nevydaných skladeb, merche a vstupenek na koncerty. Krátce nato 3LAU oznámil plány na vytvoření platformy Royal, o které si ještě povíme.
  • Podobně je na tom i známý DJ a NFT investor Steve Aoki. I on vypustil hudební NFT projekt sestávající z 11 jedinečných skladeb. Sbírka digitálních aktiv s názvem Dream Catcher, která byla vytvořena ve spolupráci s vizuálním umělcem Antoniem Tudiscem, představila hudební skladby spolu se zajímavými animacemi. NFT se zakrátko prodalo za 4,25 milionu dolarů prostřednictvím platformy Gemini. Držitelé hudebního NFT Dream Catcher získávají exkluzivní přístup do Aokiho metaverse AOK1VERSE. Tento ekosystém poskytuje držitelům tokeny, které si mohou vyměnit za různé odměny v metaverse nebo v reálném světě včetně vstupenek na koncerty a podobně.
  • I Snoop Doggovo album BODR (Born on Death Row) bylo vytvořeno tak, aby mohlo fungovat i na blockchainu. Projekt vydělal 901 ETH, tedy i při dnešní hodnotě více než milion dolarů. Slavný raper má za sebou více než dvě desetiletí zkušeností v hudebním průmyslu a zároveň mu už není vzdálen ani svět NFT, do kterého vkročil oběma nohama, když si koupil první Bored Ape Yacht Club opici, se kterou si naplno užívá přesah do reálného světa. Za vše mluví i skutečnost, že Snoop Dogg se rozhodl vydat album jako NFT při speciální příležitosti, kdy se stal majitelem prestižního vydavatelství Deathrow Records.
  • Jen pro příklad, své vlastní hudební NFT vydal například i Majk Spirit, který dražil své nahrávky k albu Nový človek. Tento projekt sice neměl až tak zásadní úspěch, ovšem na české a slovenské poměry byl poměrně inovantivní. Tento jeho projekt byl specifický tím, že vítěz aukce nezískal žádná práva na nahrávku a mohl se stát jen držitelem konkrétního tokenu, raper však umožnil všem držitelům získat výhody jako přístupy na koncerty nebo merch.

Sekundární markety na nákup hudebních NFT

  • Catalog je kombinací streamovací služby a sekundárního NFT tržiště. Umělci mohou prostřednictvím této služby přidávat svoji tvorbu do katalogů, kde si ji následně fanoušci mohou přímo koupit nebo nabídnout cenu jako v aukci. Je důležité zmínit, že na této platformě nenajdete velké kolekce, pouze exkluzivní 1 of 1 písně od umělců různých žánrů. Všechny skladby si můžete před zakoupením poslechnout a jejich ceny se pohybují od desítek až po tisíce dolarů, i když platforma využívá platby v kryptoměně Ethereum.
  • Sound.xyz je ve své podstatě streamovací platforma, která zároveň umožňuje umělcům vymintovat vlastní NFT. Na službě Sound mohou umělci prodávat svou hudbu prostřednictvím otevřených edic i limitovaných kolekcí. Zakoupit si můžete dokonce i celá alba.
  • Mint Songs je zajímavá tím, že přístup je omezen pouze pro vybrané umělce. Tento kurátorský přístup umožňuje na platformě vytvářet jistý typ exkluzivity pro samotné hudebníky, ale i fanoušky, kteří tak mají jistotu, že si kupují jedinečné hudební počiny od umělců s kreditem. Platforma funguje na platformě Polygon, která má v porovnání s kryptoměnou Ethereum nižší transakční poplatky.
  • Za zmínku stojí také platforma Royal, kterou vytvořil producent a DJ 3LAU. Důležité je, že majitelům NFT zakoupených na této platformě dává i část autorských práv a s nimi i část autorských honorářů vygenerovaných danou skladbou na tradičních streamovacích platformách. Pokud si koupíte opravdu úspěšnou skladbu, díky této inovativní platormě můžete vydělat při jejím úspěchu na tradičních streamovacích platformách jako Spotify nebo Apple music. Nakupovat můžete za kryptoměny, ale i za fiat.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..