Vysvětlujeme: Co jsou soulbound tokeny
Souldbound tokeny (dále jen SBT) jsou ve světě ještě relativní novinkou, jejich vznik se datuje přibližně do poloviny roku 2022 a trendem se pravděpodobně teprve stanou v případě, že se dočkají pochopení a přijetí širokou veřejností.
Cílem soulbound tokenů je s využitím NFT technologie překročit základní definici, která se týká perspektivy využití ve financování. Jedná se o nepřenosné tokeny navázané na konkrétní osoby nebo subjekty. Tím pádem nejsou aktivy nebo majetkem, jsou vlastnostmi, přestavují vaši pověst a odrážejí to, čím jste. Od NFT se liší zejména tím, že se nedají obchodovat. Soulbound tokeny vznikly za účelem, aby se mohly blockchainy stát jádrem ekosystémů společností. Jsou proto zaměřené na sociální identity a komunity, nikoli na peníze.
S cílem vyřešit tento problém Vitalik Buterin, spoluzakladatel Etherea, spolu s Pujou Ohlhaverovou, poradkyní pro strategii ve společnosti FlashBots, a E. Glenem Weylem, politickým ekonomem a sociálním technologem, představili koncept soulbound tokenů v dokumentu s názvem Finding Web3’s Soul (Decentralizovaná společnost: Web3).
Podle této trojice by digitální identita, kterou SBT pomáhají vytvářet, mohla usnadnit rozvoj plně decentralizované společnosti (DeSoc). Trojice uvádí argumenty, že SBT by mohly usnadnit ekonomické transakce a sociální interakci a zároveň posílit důvěru v decentralizovaném digitálním prostoru tím, že nabízejí nový, bezpečný způsob vzájemného ověřování identity, pověření a reputace.
Jak lze soulbound tokeny použít?
Jak již vyplývá z názvu, jedná se o digitální tokeny, které představují vlastnosti osoby nebo subjektu. Vydávat „duše“ mohou zaměstnavatelé, školy, organizátoři konferencí, společnosti poskytující finanční služby, pojišťovny či zdravotní instituce.
SBT mají zatím na teoretické bázi velmi širokou škálu potenciálních případů použití, je však sporné, nakolik je možné tyto příklady zavést i do praxe, neboť to vyžaduje značný technologický um t, ale i vzájemnou ochotu tokeny akceptovat. Překážek je ještě více a dostaneme se k nim později. Přinášíme vám několik příkladů, jak byste mohli soulbound tokeny použít v praxi:
- Osvědčení o vzdělání – kdyby univerzity místo certifikátů o vzdělání vydávali studentům soulbound tokeny, tyto tokeny by se mohly považovat za jednoznačný důkaz, že studenti školu absolvovali. Nepotřebovali byste vysvědčení ani diplom a nemuseli byste komunikovat se studijním oddělením.
- Digitální životopis – kdyby zaměstnavatelé potvrzovali pracovní zkušenosti prostřednictvím soulbound tokenů, mohly by fungovat jak důkaz o pracovní činnosti. Nemuseli byste si vyplňovat životopisy a v zaměstnání by vás následně nemuseli pracně prověřovat. Díky tomuto soulbound tokenu si můžete vybudovat ověřitelnou digitální reputaci a identitu na základě vaší pracovní historie. Váš zaměstnavatel vám může potvrdit vaše znalosti a zkušenosti a vy si tak můžete vybudovat novodobý LinkedIN, což může zjednodušit průběh pohovorů a onboarding.
- Zdravotní záznamy – kdyby lékaři vydávali souldbound tokeny o zdravotním stavu, nemuseli by pracně vést zdravotní kartu záznamů všech provedených vyšetření. Zdravotní záznamy pacienta by mohli jednoduše zkontrolovat digitálně.
- Finance – kdyby finanční instituce hodnotily bonitu klientů prostřednictvím soulbound tokenů, proces získání půjčky by mohl být mnohem jednodušší.
- Budování reputace – kdybyste obdrželi soulbound token za různé typy aktivit, ve společnosti byste se mohli těšit vyšší míře důvěryhodnosti, tím pádem by mohlo být méně riskantní pro lidi s vámi spolupracovat na projektech, vstupovat do startupů a podobně.
- Důkaz o účasti – kdybyste obdrželi soulbound tokeny za účasti na různých konferencích, zaměstnavatelé, učitelé a další by automaticky věděli, jaké zkušenosti máte za sebou.
Kdo již využívá soulbound tokeny?
Od srpna 2022 existují SBT pouze na papíře. Glen Weyl, jeden ze spoluautorů, který přispěl k původní bílé knize SBT, věří, že do konce roku 2022 se objeví první případy použití SBT.
Binance na své stránce oznámila svůj vlastní SBT s názvem Binance Account Bound (BAB). Token BAB je nepřenosný, nemá žádnou peněžní hodnotu a je vůbec prvním SBT vydaným v řetězci BNB. BAB se zaměřuje na řešení problémů s ověřováním identity ve Web3 a slouží jako digitální ověřovací nástroj pro uživatele Binance, kteří předali platformě své identifikační údaje a ověřili tak svou identitu v systému Know Your Customer.
Výhody soulbound tokenů:
- SBT by mohly pomoci vyřešit otázky týkající se důvěryhodnosti ve vznikající decentralizované společnosti poskytnutím prostředků k ověření reputace.
- Zastánci se domnívají, že vyřešením otázek týkajících se důvěryhodnosti by se decentralizované financování mohlo stát efektivnějším, například v odvětví půjček.
- Mohou zjednodušit a urychlit některé byrokratické procesy každodenního života.
Nevýhody soulbound tokenů:
- Zatím chybí masový zájem o tuto technologii, mnohým potrvá, než pochopí, proč mohou mít SBT smysl. Otázkou je i vzájemná akceptace mezi subjekty.
- Technologická náročnost zavedení do praxe v různých společnostech.
- Různá legislativa v různých státech může komplikovat prokazování se takovými tokeny.
- Nebezpečí kybernetických útoků, které mohou sáhnout na vaše digitální vlastnictví.