NFCastle

Fotoreportáž: Jedinečná česká NFT událost NFCastle

Lobkowiczký palác hostil na Pražském hradě týdenní výstavu a mezinárodní konferenci s názvem Non-Fungible Castle. Tato jedinečná akce měla za cíl propojit svět tradičního umění s novými digitálními uměleckými formami. Cena za lístek se pohybovala od 700 eur za normální lístek, VIP lístky stály více než 1100 eur. I když jde o vysokou částku, nutno podotknout, že organizátoři si pro návštěvníky připravili opravdu zajímavý program. Jde však o akci, která je určena pro velmi konkrétní cílovou skupinu. Vstupenky zůstávají účastníkům, jak jinak, ve formě NFT.

Co nabídl program?

Páteční program se konal v Nelahozevsi, kam se účastníci přepravili speciálním historickým vlakem. Čekal na ně unikátní program, ve kterém se prolínaly tradice, kulturní dědictví a technologie 21. století. Kromě virtuální reality tedy nechyběly ani lidové tance.

V sobotu vyvrcholil aktuální ročník mezinárodní konference, které se zúčastnil například zakladatel společnosti Starling Lab Jonathan Dotan, ale také významná představitelka digitálního umění Lady Pheønix a výkonný ředitel Gala – Salvador Dalí Foundation Juan Manuel Sevillano Campalans. Všichni diskutovali o možnostech, výzvách, ale i právních aspektech a úskalích propojování světa umění a blockchainu.

V rámci série panelových diskusí se ukázal také nejmodernější humanoidní robot na světě s nejpokročilejší úrovní umělé inteligence Sophia. Diskutovala se zakladatelem společnosti Hanson Robotics Davidem Hansonem.

Další zajímaví speakers:

  • Jonathan Victor – Ecosystem Lead, Protocol Labs,
  • Kavita Gupta – Founding Managing Partner, Delta Growth Fund,
  • Shant Marootian COO, Tessera,
  • Maria-Paula Fernandez – spoluzakladatelka JPG Protocol,
  • Daniel Vaczi – CMO, Galaxis.xyz.
NFCastle

Veřejnost mohla výstavu navštívit do poloviny listopadu. „Je to spojení vynikajících uměleckých děl z minulosti a inspirace, kterou z nich přední světoví umělci současnosti čerpají. Dílům byl díky moderním technologiím vdechnut nový život. Máme zde díla inspirovaná prací Antonína Dvořáka, ale také Karla Jaromíra Erbena či Toyen,“ okomentoval díla.

Celý program vyvrcholil galavečerem, o kterém nám více popovídal jeden z účastníků @mattbulish.

NFCastle očima @mattbulish

Této jedinečné akce se zúčastnil i spoluzakladatel projektu Divergents Matěj, který však stihl jen druhou část programu, jelikož událost NFCastle se konala paralelně s NFT.London, kde vystupoval jako speaker.

„Byl jsem pouze na závěrečném gala, a to hlavně z důvodu, že se náš projekt Museverse podílel na organizaci hybridního hudebního představení, během nějž světoznámá zpěvačka Kiesza zpívala živě společně s robotem Sophie od firmy Hanson Robotics (přesněji řečeno jejím pěveckým alter egem) za doprovodu violoncellisty v českém Metaversu Somnium Space,“ přiblížil nám Matěj, který se podílí na mnoha aktivitách v rámci NFT v Česku. Má zároveň značnou zásluhu na tom, že se Češi na svět Web3 a Metaverse adaptují rychleji.

Matěj Zimák archiv

Matěj souhlasí, že cena za lístky na NFCastle byla relativně vysoká, avšak upozorňuje, že je třeba vzít v potaz cílovou skupinu, pro kterou organizátoři akci připravovali. „Pro mě ta konference má více high-end profil pro podnikatele, umělce a NFT nadšence a sběratele. Stejně tak cesta historickým vlakem na zámek Nelahozeves, samotný program i galavečer na Pražském hradě jsou poměrně unikátní,“ říká NFT nadšenec.

Zároveň považuje za výhodu, že samotná NFT výstava je přístupná široké veřejnosti. Znamená to, že i když si někdo nemohl dovolit zakoupit lístek, alespoň část programu si mohl užít zadarmo.

Matěj Zimák archiv

Samotný galavečer byl podle Matěje plný kulturního programu. „Celý gala večer v Lobkowitzském paláci byl jedinečný, od živých soch přes hudební či pěvecká představení až po čtyřchodovou večeři po zajímavé osobnosti,“ konstatuje.

Zároveň vyzdvihuje způsob, jakým William Lobkowicz k problematice NFT přistupuje a jak vidí jejich využitelnost v budoucnosti: „Podle mě se William dívá na NFT spíše jako na nástroj, který může přinést finance a další přidanou hodnotu pro kulturní dědictví, muzea a umění. Líbí se mi jeden use case, kdy prodávají NFT s přesahem na určitou památku za částku, za kterou pak konkrétní památku zrestaurují. Je to tedy poměrně inovativní způsob, jak zajistit finanční podporu pro určitý objekt.“

Matěj Zimák archiv


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..