Komentář: Jak ovlivní technologie ChatGPT svět Web3? Dopad může být zásadní
Troufnu si tvrdit, že každý čtenář má nějakou vlastní zkušenost s chatbotem nebo hlasovým automatem. Mnozí by mi určitě dali za pravdu, že kvalita těchto nástrojů není ve valné většině případů příliš vysoká a od komunikace se skutečným člověkem ji lze snadno rozpoznat. To se však začíná díky událostem posledních týdnů velice rychle měnit. Nedávno se totiž v popředí zájmu ocitla společnost OpenAI, a to zejména díky svému textovému modulu ChatGPT, který dokáže velmi přirozeně odpovídat na otázky, psát e-maily, seminární práce nebo smlouvy.
ChatGPT přináší mnoho možností také pro svět Web3. CEO auditorské firmy HashEx Dmitry Mishunin věří, že AI technologie bude mít zásadní vliv na bezpečnost smart contractů. Podle něj je možné, že AI algoritmy s nimi budou natolik spjaté, že žádné nové smart contracty už bez AI nevzniknou. Mishunin dále dodává, že z dlouhodobého hlediska to přinese zásadní výhody, jelikož by se mělo podařit výrazně redukovat množství útoků. Nastat by však mohl i dystopický scénář. AI by se mohla potenciálně zachovat naprosto odlišně a naopak začít hledat v smart contractech zranitelnosti tak, aby byla sama o sobě schopna podniknout útoky. V konečném důsledku by však tyto poznatky mohla využít k dalšímu zabezpečení a vývoji kontraktů.
Mírně odlišný názor má Doug Brooks z blockchainové platformy XinFin, který sice také věří ve využití ChatGPT pro testování smart contractů, nicméně přínos by podle něj měl být spíše na úrovni zlepšení uživatelské přívětivosti než bezpečnosti. V této rovině by to však mohlo velmi prospět adopci Web3 světa.
Posledním názorem přispěla Monica Oravcova, spoluzakladatelka firmy Naoris Protocol, která se zabývá kyberbezpečností. Podle ní bude technologie ChatGPT schopna odhalovat zranitelnosti kontraktů a lidé je následně budou moci opravit, což by mělo přispět k větší bezpečnosti a vývoji smart contractů. Všichni tři věří, že dopad AI, respektive ChatGPT bude pro svět web3 velmi pozitivní.
Ostatně jeden z úspěšných pokusů o odhalení chyb ve smart contractu provedl Stephen Tong, spoluzakladatel auditorské firmy Zellic. Stephen zkopíroval do nástroje ChatGPT konkrétní část kódu a zeptal se, kde je chyba. Umělá inteligence se odkázala na konkrétní části kódu a zmínila, že útočník by mohl být schopen vybrat prostředky z kontraktu. Nakonec AI navrhla řešení, jak zranitelnost odstranit.
Využití nespočívá jen v hledání zranitelnosti contractů, aplikace dokáže smart contracty také generovat. Populární kryptoměnový magazín Cointelegraph požádal program o vytvoření smart contractu, který bude dokonce generovat odměnu ve formě tokenů za staking NFT. ChatGPT odpověděl konkrétním příkladem kontraktu pro inspiraci. Samozřejmě jak sám CEO firmy OpenAI přiznává – vše je na úplném začátku. Rovněž je nutné uvědomit si, že nástroj nebyl primárně vytvořen k operacím se smart contracty, a i proto velká část uživatelů upozorňuje na ne vždy uspokojivé odpovědi této AI aplikace. Nicméně i současné výsledky jsou fascinující a dost možná naznačují slibnou budoucnost.
Existuje však odvětví, kterým umělá inteligence již v současnosti značně prostupuje. Mimo technické záležitosti, zmíněné v předcházejících řádcích, dokázala tato technologie ovlivnit i umění, konkrétně například ve formě NFT. To se těší značné mediální pozornosti a propagují jej jak umělci, sběratelé, tak i investoři, což zásadně přispělo k jeho rozvoji. Naopak GPT a další machine learning modely ještě před několika měsíci stály mimo zájem, jelikož se jedná spíše o technologie v pozadí. V posledních měsících však technologie umělé inteligence dostaly konečně formu, která je uchopitelná i pro širší veřejnost. Například „generative art“ (umění, které bylo vytvořeno autonomním systémem) se rychle stalo jedním ze zásadních proudů na NFT trhu. Dříve byly generované obrázky považovány za nepříliš zajímavý počin AI – díky velmi dynamickému rozvoji se jim však v současnosti dostává nečekané pozornosti. Velká část čtenářů si jistě vybaví, poslední dobou velmi oblíbené, profilové obrázky na Instagramu s „kresleným uměleckým nádechem“. Právě ty jsou generované umělou inteligencí.