Filip Valúch

Komentář: Toto jsou slovenští umělci a fotografové, kteří mají blízko k NFT

S čistým svědomím můžeme říci, že pokud jde o přesah umělců do světa blockchainu, ti čeští mají zatím před slovenskými náskok. Slováci se sice zatím v tomto světě neprosadili na té nejvyšší úrovni, konečně však začínají objevovat různé výhody, které nezaměnitelné tokeny (NFT) nabízejí. Časový odstup je přirozený a nutno podotknout, že podobná, mírně pomalejší adaptace se týká i Web3 technologií. Máme však radost, že vám dnes můžeme představit alespoň několik slovenských umělců a fotografů, kteří už s blockchainem koketují, protože v něm vidí různé výhody, které jsme u nás na webu už nejednou zmiňovali.

Musíme zároveň jedním dechem dodat, že je stále náročnější se v tomto světě prosadit, proto patří všechna čest každému, kdo najde odvahu a pokouší se prorazit. V konečném důsledku je v této fázi důležitá zejména ochota umělců spřátelit se s novou technologií, která může mít výrazný dopad na budoucnost sbírání, ale i obchodování a distribuce umění. Budeme velmi rádi, když nám v komentářích napíšete o dalších Slovácích, o kterých víte, že mají k blockchainu stále blíže.

Asot Haas

Asot Haas je slovenský vizuální umělec, který při práci využívá nové technologie. Z jeho dílny pocházejí ikonické kruhové fyzické obrazy, které připomínají výrazné barevné optické iluze. Jeho cílem je neustále posouvat hranice umění, zejména způsobu jeho prezentace. V umění hledá čistotu a pravdu, zároveň nechce tvořit díla, ve kterých by se nacházela hluchá místa. Jeho nedávným projektem je kolekce Epoch, kterou představil ve světě NFT. K umění má přirozeně velmi blízko díky tomu, že jeho pradědeček byl významný sochař, prababička architektka a otec byl šperkař.

Podle svých slov do světa blockchainu vstoupil s cílem přijít s něčím novým, což se zatím v našich končinách nikomu nepodařilo. Vzniklo tak jedno velké gifko, které je rozloženo na 6 400 kusů. „Abych mohl něco takového vytvořit, museli mi zrealizovat speciální software i hardware, který dokázal vypočítat něco takhle komplikovaného. Je tam 21 za sebou řazených mutací perspektivy. V konečném důsledku mělo jedno gifko – ještě nezpracované – necelých 45 gigabajtů,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Refresher.

Asot Haas slibuje, že svému stávajícímu NFT projektu bude dodávat funkcionalitu. Momentálně plánuje začátek prací na takzvané virtuální galerii, kde budete moci prostřednictvím VR headsetu vstoupit do virtuální galerie, kterou sám nadesignoval. „Budete si tam moci prohlédnout moje díla i vaše konkrétní NFT. S tím samozřejmě budou spojeny i různé benefity,“ slibuje Haas. Jak už mnozí víte, v Česku podobné galerie fungují, zdá se však, že se na ně můžeme těšit i na Slovensku.

Asot Haas
Ašot Haas / Facebook.com

Vladimír Havrilla

Vlarimír Havrilla je pravděpodobně jedním z nejstarších umělců na celém světě, kterého uchvátil svět NFT. Velmi uznávaného slovenského umělce, který své první digitální grafiky vytvářel již koncem 90. let 20. století, oslovila společnost 365.bank, pro kterou vytvořil řadu uměleckých děl v blockchainu. Tato díla banka zároveň vystavuje na svých pobočkách, kde si je můžete prohlédnout. Havrilla je důkazem, že mnozí umělci nejrůznějšího věku rozumí tomu, proč je tato forma umění důležitá. Vidí v ní smysl a kvůli své další tvorbě NFT se spojil se sbírkou ART FOND, pro kterou plánuje nadále tvořit. „Považuji ho za průkopníka v oblasti umění nových médií. Díky podpoře 365.bank mohl do formátu NFT v limitovaném počtu překlopit čtyři své grafiky a jeden animovaný film. Výběr z nich bude součástí sbírky ART FOND,“ prohlásila ředitelka fondu.

Vladimír Havrilla
Vladimír Havrilla / Facebook.com

Monika Fejfárová

Monika patří mezi méně známé umělce. Tvoří na vlastní pěst a svou tvorbu sdílí prostřednictvím platformy Binance NFT, která poskytuje možnost vymintovat vlastní uměleckou tvorbu a následně ji prodávat, resp. propagovat prostřednictvím této platformy. Jak můžete vidět, Monika Fejfárová tvoří animovaná díla, která jsou silně ovlivněna japonskou kulturou. Pro platformu Binance vytvořila kolekci roztomilých žabek. Z její tvorby je cítit vliv kultury Kawaii, ale také autorčiných oblíbených pohádek.

Monika Fejfárová
Monika Fejfárová / Binance.com

Filip Valúch

Filip Valúch je profesionální fotograf, jehož díla vznikají při jeho největší zálibě, které věnuje mnoho času. Tento outdoorový nadšenec, horolezec a fotograf v jedné osobě pocházející ze Slovenska fotografuje různé scenérie, hory, přírodu, ale pořizuje i akční záběry ze svých lezeckých cest. Na platformě Binance NFT by se rád o tyto životní momenty podělil s ostatními. Samozřejmě, podobné kousky jsou vhodné spíše pro sběratele, kteří hledají unikátní dílo, ale zároveň chtějí mít o vlastnictví konkrétního díla i důkaz v podobě zápisu v blockchainu. Filip je zároveň cestovatelský nadšenec, a tak můžete mít doma jeho fotografická díla z dobrodružných cest namísto toho, abyste podporovali zahraniční umělce.

Filip Valúch
Filip Valúch / Instagram.com

Lousy Auber

Lousy je jedním z nejznámějších fotografů na Slovensku, zároveň pracuje také jako režisér a producent. Velmi mnoho času tráví v zahraničí, fotí však i známé slovenské osobnosti. V minulosti studoval na univerzitě v Kodani a pracoval pro dánskou pobočku časopisu Vice. Domů se nakonec vrátil, podle svých slov, kvůli jídlu. „Všechno bylo v pořádku a byl jsem spokojen, ale chyběla mi babiččina strava. Takže jsem se vrátil domů a začal se věnovat fotografování na volné noze. Na Slovensku se cítím velmi dobře a lidé se tu ke mně chovají pěkně. Měl jsem možnost pracovat se skvělými lidmi, inspirativními umělci a hudebníky i se skvělými značkami a úspěšnými firmami. Život i práce mě těší a jsem za to vděčný,“ říká o své práci Lousy.

Se svou tvorbou sice do blockchainu zatím nevstoupil, má však k němu přirozeně velmi blízko a v minulosti několikrát sdílel různá díla ze sekundárních marketů. Předpokládáme proto, že je jen otázkou času, kdy bude chtít oběma nohama vkročit se svojí velmi charakteristickou a snadno rozpoznatelnou tvorbou do NFT.

Lousy Auber
Lousy Auber / Instagram.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..