Fotoreportáž: Vyzkoušeli jsme si „slovenský Metaverse“ od Tatra banky. Jaké jsou naše pocity?
Zatím není mnoho slovenských společností, které by vstoupily (správnou nohou) do Web3, a zejména do Metaverse. Důvodů je hned několik, přičemž tím nejzásadnějším je, že se jedná o virtuální prostor, ve kterém zatím není mnoho zákazníků. Na druhou stranu však platí, že firmy, které tímto způsobem experimentují, nám obzvlášť imponují. Jednou z nich je také Tatra banka, která vytvořila vlastní virtuální pobočku na platformě Decentraland. My jsme se proto rozhodli, že se na vlastní oči přesvědčíme, co si pro nás připravili a jaké zážitky si můžeme z této pobočky odnést.
Na úvod ještě uvedeme pár důležitých faktů a definic. Decentraland je decentralizovaná platforma pro virtuální realitu, postavená na blockchainovém ekosystému Ethereum. Uživatelům umožňuje vytvářet obsah a aplikace ve virtuálním světě, se kterými pak mohou ostatní interagovat. Vlastnictví virtuální půdy je zaznamenáno na blockchainu, a tak s ním lze obchodovat.
Uživatelé mohou vytvářet a přizpůsobovat si své vlastní virtuální prostory, známé jako „parcely“, a mohou komunikovat s ostatními uživateli ve virtuálním světě prostřednictvím avatarů. Decentraland skýtá také tržiště, kde uživatelé mohou kupovat a prodávat virtuální zboží a služby. Decentraland má vlastní kryptoměnu, nazvanou $MANA, která se používá k nákupu a prodeji virtuální půdy a jiných aktiv na platformě.
Platforma je navržena tak, aby byla decentralizovanou alternativou k tradičním platformám pro virtuální realitu, umožňující uživatelům plnou kontrolu nad virtuálními aktivy a zážitky.
Jak jsme vstoupili do virtuální Tatra banky
Platforma Decentraland zatím funguje v beta verzi, která je však velmi dobře použitelná. Má Windows i iOS/Mac aplikaci, která podle vývojářů funguje plynuleji než verze v prohlížeči. Pokud musíte použít prohlížeč, podle autorů Decentralandu je nejvhodnější Firefox. Když máte připravenou aplikaci a pokusíte se do ní přihlásit, dostanete na výběr ze dvou možností – buď se přihlásíte s kryptoměnovou peněženkou (např. MetaMask nebo CoinBase Wallet), nebo můžete Decentraland navštívit jako host. Pro potřeby návštěvy pobočky banky jsme si vybrali možnost ji navštívit jako host, ale v budoucnu bude mít smysl využívat platformu s peněženkou. Na této peněžence propojené s vaším avatarem totiž můžete mít různé předměty, se kterými můžete například obchodovat nebo je přímo v Metaversu používat.
Vždy, když chcete v aplikaci navštívit konkrétní pobočku, je mnohem lepší jít na oficiální stránku a najít si přesné souřadnice. Přesně to jsme udělali. Stačilo se prokliknout přímo ze stránky Tatra banky a najednou jsme stáli před její virtuální pobočkou. Pohybovat se můžete intuitivně šipkami a pomocí trackpadu nebo myši můžete dělat další interakce a úkony.
Jak asi tušíte, pobočka byla v době naší návštěvy prázdná, avšak pokud by se ve stejnou dobu rozhodl navštívit virtuální Tatra banku ještě někdo jiný, mohli bychom s ním interagovat a třeba bychom si mohli i osobně popovídat. Pro Tatra banku bude proto velkou výzvou, aby v budoucnosti na svoji parcelu přilákala mnohem více zákazníků. Zároveň není vyloučeno, že si hned vedle postaví pobočku jiná slovenská firma, a tak se budou moci návštěvníci setkávat s dalšími lidmi, s nimiž si budou rozumět.
Tatra banka již nyní organizuje různé aktivity, aby svou Metaverse pobočku propagovala. Před několika týdny zorganizovali online koncert s raperem Glebem a spolupracují i s youtuberem Expl0itedem, který pomáhá vysvětlovat, co je Web3, a vypráví o svém působení v tomto prostoru. Právě propojení na známé osobnosti je zřejmě nejefektivnější cesta, jak přilákat zejména mladé lidi.
Co lze ve virtuální Tatra bance dělat?
Virtuální pobočka samozřejmě nemá otevírací dobu, navštívit ji můžete kdykoli. Když projdete vchodovými dveřmi, dostanete se k recepci, kde sice momentálně není žádná recepční, alespoň se však můžete prokliknout na oficiální platformy včetně Discordu či webu. V přízemí najdete také bankomaty pro výběr a vklad prostředků, které jsou však (minimálně zatím) jen maketami. Naznačují však, že v budoucnu se můžeme těšit na propojení Tatra banky s Web3 i v oblasti financí.
Jelikož banka dlouhodobě promuje své studentské účty, asi nikoho nepřekvapí, že velká část pobočky je věnována právě této kampani. Následně se můžete přesunout do dalšího patra výtahem, který každých pár vteřin přijíždí do přízemí.
V prvním patře vás velmi mile překvapí galerie, ale musíte si vypnout antivirus, neboť například náš Avast zablokoval některé prvky včetně náhledových obrázků děl jednotlivých autorů. Rozhodně se jedná o sympatický moment, protože společnost tak nabízí možnost prezentovat se i méně známým umělcům, kteří tvoří inovativní díla.
Druhé patro slouží nejspíš jako chill zóna, která bude mít mnohem větší smysl v momentě, kdy bude adaptace Metaverse větší a v pobočce se bude setkávat více lidí.
Virtuální prostory může vytvářet každý. Jak na to?
Chcete-li vytvořit vlastní virtuální prostor v Decentralandu, budete potřebovat kryptoměnovou peněženku v síti Ethereum, abyste si parcelu koupili. Jelikož tato platforma má svoji vlastní kryptoměnu $MANA, platit budete právě v ní. Momentálně stojí parcely stovky dolarů až tisíce dolarů, v průměru zaplatíte za jeden prostor asi 1000 dolarů.
Budete potřebovat i různé nástroje pro tvorbu obsahu, tedy různé 3D modelovače nebo herní engine. Můžete použít bezplatné nebo placené nástroje, podle vašich potřeb a preferencí. S tvorbou vám do velké míry pomůže i oficiální stránka, na které naleznete všechny důležité informace.
Celkové shrnutí
Z prostor virtuální Tatra banky máme opravdu dobrý dojem, ale zároveň přiznáváme, že zatím máme o skutečné využitelnosti této konkrétní pobočky pochybnosti. Bude záležet na tom, jaké aktivity se podaří společnosti přesunout do virtuálního světa a nakolik budou mladí lidé ochotni trávit čas v Decentralandu. Tatra banka by se měla v následujícím období ještě více zaměřit na edukaci v této oblasti, aby zákazníci pochopili, proč je vhodné adaptovat se v Metaversu dříve než zbytek Slovenska nebo světa. Těšíme se na další koncerty a setkání, které budou mít nejen zábavný, ale také informativní charakter.